top of page

Telegram, Apple’a ateş püskürdü
Pavel Durov, şirketlerin tekel olmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. Ona göre Twitter sosyal medya uygulamasının Donald Trump gibi bir ismi kalıcı bir şekilde engellenmesi doğru değildi. Bu nedenle tekel olmanın aslında büyük sorunlar yarattığını ifade etti.


Telegram kurucusu Pavel Durov, özellikle Apple gibi firmaları pek sevmiyor onların tekel olmaya çalıştığını ve neden insanlık için büyük zarar oluşturduğunu ifade etti. Dünya genelinde herhangi bir şirketin tekel olma çabaları fark edilirse bu önemli bir miktarda para cezası anlamına geliyor. Fakat Google ve YouTube gibi platformlar bütün dünyada tekel olmasına rağmen ciddi cezalar almıyor.

Bu tür şirketlerin tekel olması büyük bir sorunu beraberinde getiriyor. Hatırlayacağınız üzere Donald Trump yandaşları, büyük senato baskınını Parler adındaki bir uygulama ile organize etti. Bu uygulama ile ilgili iddialar doğrulanınca, Google ve Apple kendi uygulama mağazalarından onu sildi. Bu bile aslında tekel olduklarını ve çok büyük bir güç ile tehdit oluşturduklarını gösteriyor. Telegram kurucusu Pavel Durov hepsinden öte Apple hakkında çok tehlikeli olduğunu söyledi. Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması onun için son derece önemli. Fakat iOS ekosistemi açık kaynak kodlara sahip olmadığı için başkalarının geliştirici müdahalelerine açık değil.

Apple ve iOS gibi platformları eleştiri yağmuruna tutan pavel durov Böylece büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu.


Comments


bottom of page