top of page

Signal uygulaması kimin?
Şu aralar Türkiye’nin gündeminde WhatsApp var diyebiliriz. Bilindiği üzere Facebook, WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesini yeniledi. Yenilenen bu sözleşme Avrupa’da kullanıcı tercihine bırakılmış olsa da Türkiye’de zorunlu olarak dayatıldı.


Hal böyle olunca insanlar da WhatsApp yerine farklı uygulamalar kullanmaya başladılar. Nitekim bu uygulamalardan birisi de Signal oldu.

Peki Elon Musk’ın WhatsApp yerine kullanın dediği Signal kimin?

Signal’in kime ait olduğu ile ilgili detayları vikipedi üzerinden araştırdık. Bahse konu bilgilere aşağıdan göz atabilirsiniz.


Vikipedi’de yazan bilgilere göre Signal, özgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşma uygulaması. Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirmektedir. İnternet üzerinden dosyaları, sesli mesajları, görselleri ve videoları içerebilen kişiler arası veya grup mesajları göndermek için kullanılır. Mobil uygulamaları ayrıca bire bir sesli ve görüntülü arama yapabilir, ve Android sürümü SMS uygulaması olarak da işlev görebilir.

Signal, tanımlayıcı olarak standart cep telefon numaralarını kullanır ve diğer Signal kullanıcılarıyla tüm iletişimleri güvence altına almak için uçtan uca şifreleme yapar. Uygulama, kullanıcı kişilerinin kimliğini ve veri kanalının bütünlüğünü bağımsız olarak doğrulayabilecekleri mekanizmalar içerir.

Signal yazılımı ve sunucuları tamamen özgür ve açık kaynaklıdır. İstemciler GPL s3 lisansı altında yayınlanırken, sunucu kodu AGPL s3 lisansı altında yayınlanmaktadır. Kâr amacı gütmeyen Signal Vakfı, başlangıç finansmanı olarak 50 milyon dolar ile Şubat 2018’de çalışmalarına başladı.


Comments


bottom of page