Yerli Cep Telefonu, İthalden Pahalıya Geliyor

Yerli Cep Telefonu, İthalden Pahalıya Geliyor

0
PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde yeni cep telefonlarını tanıtan General Mobile, yeni dönemde standart cep telefonları yerine akıllı telefon ve tabletlere yöneleceklerini ifade etti. Firmanın hedefi Türkiye ve bölge ülkelerde büyümek. Ancak bunu yaparken de Türkiye’yi bir üretim üssü haline getirmeyi hedefliyor.

Ülkemizde “yerli marka” olarak adlandırdığımı teknoloji firmalarının büyük çoğunluğu aslında ithal ürünler pazarlıyor. Dünyanın üretim merkezi haline gelen Çin’den üreticilerle anlaşan şirketler, birkaç küçük değişiklik ile bu ürünleri kendi markalarıyla Türkiye pazarına sunuyor.

Bir süre önce General Mobile, Türkiye’de deneme olarak 50 bin adet cep telefonu üretimi yapmıştı. Türkiye’de cep telefonu üretilmesi açısından önemli bir hamle olarak nitelendirilen bu girişimin devamı gelmedi.

Bu durumun sebeplerine değinen General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gökçü, devletin yerli üretime teşvik sağlamasını gerektiğini söyledi. Yerli üretimin uygulanan vergilerle birlikte daha pahalıya geldiğini belirten Gökçü, “İthal ettiğimiz telefon %15 daha ucuza geliyor. Bu şartlar altında Türkiye’de telefon üretmek mantıklı bir iş modeli değil” dedi.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK