Yeni BMW 5 Serisi Otonom Sürüş Sistemi İle Geliyor

Yeni BMW 5 Serisi Otonom Sürüş Sistemi İle Geliyor

0
PAYLAŞ

Alman otomotiv devi BMW yeni 5 serisinde otonom sürüş sistemine yer vermeye hazırlanıyor. Tasarım detayları piyasadaki en güncel BMW 7 serisini anımsatan aracın otonom sürüş sistemi ile de bir kez daha Mercedes E serisinin en iyi alternatifi olduğu ortaya çıkıyor.

bmw-5-series-3-scroll-com-tr

BMW 5 Serisi, Alman araba üreticisi BMW tarafından 1972 yılından beri üretilen orta-üst sınıfı arabasıdır. Şu an, 5. kuşağı satılmakta olan arabanın, touring ve sedan türleri vardır. BMW 5 Serisinin muadilleri olarak, Audi A6, Mercedes-Benz-E Class, Jaguar S-Type, Lexus GS sayılabilir.

5 serisi ismini V8 ve Isetta döneminden sonra “yeni seri” otomobillerin 5.si olmasından aldı. Önceki modeller; 700, BMW Yeni Sınıf, Yeni Altılı 2500/2800/Bavyera ve CS idi. 5 serisinin daha ufak olan Yeni Sınıf sedanların yerini alması amaçlanıyordu. Böylece, coupeler aşağı sınıfı model olarak kalacaktı.

Arabanın kasası Marcello Gandini tarafından Bertone 1970 BMW Garmisch 2002ti Cenevre gösteri arabası örnek alınarak tasarlanmıştı. Gandini daha sonra benzer tasarımları olan, Fiat 132 ve Alfa Romeo Alfetta’yı da tasarladı.

Bugüne kadar 5 serisinin 5 kuşağı oldu. Birbirlerinden ayırt etmek için, farklı şase numarlarına (EXX) göre adlandırıldılar. 5 serisi ile bugün artık BMW geleneği olan 3 basamaklı sayı ile arabaları adlandırma başladı. İlk basamak (bu seride 5) arabanın modelini temsil eder. Takip eden diğer 2 basamak da (genellikle) arabanın desilitre cinsinden motor hacmini; ki motor hacmi diğer modellerle arasındaki en önemli farkı oluşturur, temsil eder. 3 basamaklı sayının ardına yakıt cinsini (benzin veya dizel), motor veya şansıman büyüklüğünü, kaporta türünü belirtmek için ek olarak harf veya kelimeler konabilir. “i” harfi asıl olarak benzin enjeksiyonu (injection) temsil ederdi.

bmw-5-series-2-scroll-com-tr

Yeni 5 serisinde ise 530i modeli gücü, performansı ve sahip olduğu teknolojiler ile ön plana çıkıyor. 252 beygir güç üretene motora sahip olan araç 350 N/m torka sahip. Cihazın ön tarafına konumlandırılan kamera ve sensörlerle birlikte araç saatte 210 km hıza kadar otonom sürüşle yol alabiliyor. Ayrıca araç güncel modele göre 100kg daha hafif ve bunun yakıt tasarrufuna katkıları hissedilecek düzeyde. Aracın fiyatının 2017 Şubat ayında açıklanması bekleniyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK