Xiaomi Kalem İşine de Girişti!

Xiaomi Kalem İşine de Girişti!

0
PAYLAŞ

Ünlü Çin markası Xiaomi, telefonlara tabletlere “Yeter.” dedi ve “Biz neden başka bir şey üretmiyoruz ki kanka. Ofis malzemesi işine girelim.” dercesine yeni kalemini çıkarıyor: MiPen!

xiaomi-mi-pen-2

Çıkacak olan bu üründe ise 3 GB Ram, 128 GB hafıza, Snapdragon 821 … Şaka. Bu kalem herhangi bir özellik içermeyecek. İlk görüldüğünde özellikle Xiaomi’ nin akıllı ev ürünleri kapsamında bir şey olarak nitelendirebileceğiniz ürün, aslında baktığınızda sadece yazı yazan bir kalem. Büyük ihtimalle çoğunuz inanmıyorsunuz (Bizi de iyice paranoyak ettiler.) ancak bu bir gerçek. Ancak firmanın bir teknoloji şirketi olmasıyla beraber ürün normal Xiaomi markasıyla sunulmayacak. Xiaomi’ nin bazı akıllı ev teknolojilerinde kullandığı alt markası olan Mijia ile sunulacak. Bu duruma da baktığımızda ise ürünü ilk gördüğümüzde akıllı ev teknolojisine bağlamamız normal olarak da karşılanabilir.

MiPen özelliklerine geldiğimizde ise, 9.5mm çıkışı bulunan kalemde 0.5mm’ lik bir top bulunuyor. Ürünün fiyatı ise 19 Çin Yuan’ ı yani 3 Dolar. Direkt bakıldığında mantıksız bir iş olarak gözükse de Xiaomi’ nin teknoloji pazarı dışında gelir elde etmesinin yeni yollarından biri bu kalem olabilir.(Vergiyi saymasak, üretim de 1 Dolar olsa firmanın 2 Dolar kazancı oluyor. )

Devamı olursa …

Ne zaman etkili bir film izlesek “Aynısı da burada olsa…” diye aklımızdan geçirmişizdir. Aynı şekilde gerçekleşen bu olayda da “Aynısının devamı diğer firmalarda da olsa…” diye düşünebiliyoruz. Belki de özellikle telefon pazarında doğan sıklık ile beraber firmalar bu konudan şikayetçi olmaya başlayacaklar ve bir zamanın bilgisayar devleri IBM ve Sony gibi bu sefer telefon pazarını bırakıp veya önceleri etkilerini azaltıp yeni arayışlar içine girecekler. Belki de bazı firmalar Nokia’ nın ünlü hikayesini tersten yaşayacaklar.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK