Windows Phone 8 Hayal Kırıklığıyla Geldi

Windows Phone 8 Hayal Kırıklığıyla Geldi

0
PAYLAŞ

Microsoft, bu hafta içinde ikinci büyük duyurusuyla kullanıcıların karşısına çıktı. Fakat kullanıcıları yine hayal kırıklığı bekliyor; Windows Phone 8 kullanabilmenin tek yolu yeni bir cihaz almak olacak.

Geçtiğimiz günlerde Surface tabletlerinin duyurusunu yapan Microsoft, kullanıcılardan farklı tepkiler alırken üretici partnerlerini kızdırmıştı. Firma bu hafta içinde ikinci büyük duyuruyu yaparak Windows Phone 8’i tanıttı. Bu tanıtım sonrasında ortaya çıkan tablo ise üreticileri memnun, kullanıcıları mutsuz edecek bir hal aldı.

Öncelikle Windows Phone 8, biraz daha farklı bir arayüze sahip. Görsel açıdan eski sürüme göre en dikkat çeken yenilik kutucukların daha küçük olması. Bunun yanında Microsoft, artık çift çekirdekli işlemcileri de destekleyeceğini açıkladı. Yani her fırsatta çift çekirdekli işlemcilerin enerji ziyanından başka bir işe yaramadığını söyleyen Nokia da iki veya daha fazla çekirdeğe sahip Lumia’lar üretecek. Windows Phone 8, sadece iki çekirdekli değil 64 (!) çekirdeğe kadar işlemcilere destek veriyor. Microsoft’un niyeti bu konuda bir daha güncelleme yapmakla uğraşamamak olsa gerek.

Windows Phone 8 ile birlikte gelen yenilikler arasında HD çözünürlüklü ekran, SD kart ve NFC desteği de bulunuyor. Ancak Windows Phone 7’de bu özellikleri desteklemeyen firma, şimdi de tüm özellikleri şart koşuyor. Dolayısıyla tek çekirdekli işlemciye sahip, NFC desteği olmayan cihazlar Windows Phone 8 ile çalışmayacak. Daha açık söylemek gerekirse mevcut modellerin hiçbirine güncelleme gelmeyecek. Microsoft, kullanıcı tepkilerinin önüne geçebilmek amacıyla mevcut telefonlar için Windows Phone 7.8 adı altında bir güncelleme hazırlamış. Teselli ödülü tadındaki bu güncelleme sadece görsel yeniliklere sahip. Ayrıca bu sürümü kullanan telefonlar, Windows Phone 8 için geliştirilen uygulamaları da kullanamayacak.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK