Windows Mobile’ın Yeni Rakibi Artık BlackBerry OS!

Windows Mobile’ın Yeni Rakibi Artık BlackBerry OS!

0
PAYLAŞ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Microsoft’un üzerinde büyük yatırım yaptığı Windows Mobile platformu, aradan geçen yıllara rağmen hala istenilen başarıya erişmiş değil. Android ve iOS’a göre daha karmaşık olması ile market yetersizliğinden dolayı kullanıcıların yoğun eleştirisini toplayan üçüncü büyük platform artık BlackBerry OS ile rekabet ediyor.

windows mobile blackberry os

Microsoft dışında çok az üreticinin destek verdiği platform, Avrupa ve Amerika bölgesinde %1’den daha düşük bir kullanım payına sahip. Uzakdoğu’da ise artık neredeyse hiç kullanılmayan Windows Mobile’ın toplam kullanım payı ise bir devrin yavaş yavaş sonuna gelindiğini gösteriyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde %2.5’luk bir satış payına ve 8.5 milyondan fazla satışa sahip olan platformun bu yılın ilk çeyreğinde %0.7 satış payı ve 2.4 milyon cihaz satışında kaldığı görülüyor. Bu sonuçla ön kısımdan tümüyle kopan platformun %0.2 satış payına sahip olan ve artık yeni bir modelde yer almayan BlackBerry OS ile rekabet edeceğini belirtebiliriz.

Mobil ekosistemin iki ciddi aktörü olan Android ve iOS’ta ise makas git gide açılıyor. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde satılan cihazların %78.8’ini oluşturan Android, bu yılın aynı çeyreğinde %84.1’lik satış payına ulaşarak 300 milyon cihaz satışına oldukça yaklaşmış. iOS platformu ise geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre %3.1’lik düşüş yaşayarak %14.8 satış payı ve 51.6 milyon cihaz satışına gerilemiş durumda.

sonuçlar

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK