VPN Kullanıcıları Büyük İhtimal Korsancı

VPN Kullanıcıları Büyük İhtimal Korsancı

0
PAYLAŞ

BBC Worldwide, Avustralya’da yayınlanan dizilerinin telif haklarının korunması için, servis sağlayıcıların sıkı önlemler almasını talep etti. Bunlar arasında VPN kullanıcılarının damgalanması da var.

Avustralya’da BBC tarafından yönetilen pek çok kanal bulunuyor. BBC First, UKTV, BBC Knowledge, Cbeebies ve BBC World kanalları, Avustralya’da BBC Worldwide tarafından sunuluyor. Geçtiğimiz günlerde İngiliz menşeili TV devi, Avustralya hükümetine yaptığı başvuruda ilginç isteklerde bulundu.

BBC’nin Avustralya’da yayın yapan kanallarından BBC First, neredeyse İngiltere’deki yayın akışıyla aynı şekilde, saat farkı olsa da Avustralyalılar ile buluşuyor. BBC ağının en ünlü dizilerinin ve programlarının yayınlandığı bu kanalda, Avustralya’da da popüler olan yayınlar gerçek zamanlı olarak yayınlanıyor. Fakat saat farkı nedeniyle sabah 4 gibi saatlerde yayınlanan dizileri insanlar tıpkı ülkemizde bizlerin yaptığı gibi internet üzerinden bulup indiriyor. Bu “korsan” davranışlar da diziler üzerinden para kazanan BBC Worldwide’ı rahatsız ediyor.

vpn

“IP gizleyen korsan indiriyordur” damgası

BBC’nin Avustralyalı internet servis sağlayıcılardan (ISS) istekleri var. Bunların başında telif hakkı yapan IP’lerin tespit edilmesi ve uyarılması geliyor. Ayrıca BBC’nin ISS’lerden istediği bir diğer veri de VPN ya da proxy gibi servisler ile IP’lerini ve verilerini gizleyen kişilerin de korsancı statüsünde değerlendirilip uyarılması. Bunun dışında ISS’lerin yurtdışında barındırılan korsan kaynaklarının da IP’lerini engellemesini isteyen BBC aklımıza geçtiğimiz yıllarda tartışılan net neutrality (internet tarafsızlığı) kavramını getirdi.

İnternet pek çok “özgür” ülkede bildiğiniz gibi bir insan hakkı olarak tanınıyor. Yani bir insanın internete girişini kısıtlamanız suç teşkil ediyor. İnsanlar internette yaptıklarının izlenmesini istemiyor ve bu yüzden sizin internet üzerinde ne yaptığınızı servis sağlayıcılar tarafından izlenemez hale getiren VPN (sanal sunucu) ya da proxy (vekil sunucu) gibi servisler ile özgürce, sansürsüz biçimde internet üzerinde gezinebiliyorlar. Net neutrality ya da (tam olmasa da) Türkçesiyle “internet tarafsızlığı” kavramının temelinde insanların internet üzerinde özgürce dolaşabilmesi yatıyor.

BBC Worldwide’ın absürd isteği “özgür” ülkeler arasında sayabileceğimiz Avustralya’da internet kullanıcılarının şimdiden tepkisini çekmiş durumda. ISS’ler ve yasal yetkililer ise bu tarz bir uygulamayla karşı karşıya kalan insanların itiraz etme hakkını nasıl savunabileceklerini tartışıyorlar. Bu isteklerin hükümet tarafından onaylanması da küçük de olsa bir ihtimal. Böyle bir durumda ise Avustralya’da çığ gibi büyüyecek bir tepki doğabilir.

Avustralya hükümeti umarız internet efsanesi Aaron Swartz’ın önderliğinde ortaya çıkan “Stop SOPA” gibi kampanyaların ülkelerinde de doğabileceğinin farkındalardır.

TİB Siteleri Mahkeme Kararı Olmadan Kapatabilecek