Volvo’dan Otonom Çöp Arabası Projesi: ROAR!

Volvo’dan Otonom Çöp Arabası Projesi: ROAR!

0
PAYLAŞ

İsveçli otomobil üreticisi Volvo, özellikle otonom sürüş alanında pek çok büyük çalışma yapmakta. 2020’ye kadar araçlarında yaşanacak ölümlü kaza sayısını sıfıra indirmeyi planlayan marka çevresel faktörler için çalışma yapan gruplara destek veriyor. İsveç’te bulunan Mälardalen Üniversitesi’ndeki bir grup öğrencinin ROAR (Robotik Özerk Çöp Taşıma Sistemi) adını verdiği projeye destek veren marka yakın zamanda bu alandaki iş gücünü azaltmayı amaçlıyor.

volvo otonom

ROAR projesine göre çöp taşıyan işçilerin yerini bu alana özel programlanmış özerk robotlar alacak. GPS ve pek çok sensörle izlenebilen robotlar sürücünün konumuyla çalışıyor ve çok kısa bir süre içerisinde atıkları çöp arabasına toplayıp yerine geri dönüyor. Mälardalen Üniversitesi’ndeki otomotiv ekipleriyle öğrencilerin ortak çalışması olan ROAR‘ın bu alanda yapılmış en inovatif yenilik olduğu ifade ediliyor.

Volvo, bu projenin şuanda prototip aşamasında olduğunu ve seri üretime geçmesi için hükümetin üniversiteye vereceği teşviği beklediklerini belirtti. ROAR eğer seri üretime geçerse ve yaygınlaşırsa temizlik işçilerinin akıbetinin ne olacağı ise önemli bir soru işareti doğuruyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK