Volkswagen Grubu Yakıt Sızıntısı Nedeniyle Audi Ve Volkswagen Araçları Geri Çağırıyor

Volkswagen Grubu Yakıt Sızıntısı Nedeniyle Audi Ve Volkswagen Araçları Geri Çağırıyor

0
PAYLAŞ
Image with Audi and Volkswagen

Alman otomotiv devi Volkswagen, bünyesinde barındırdığı Audi ve kendi otomobilleri arasında yer alan tam 281.505 aracı yakıt sızıntısı sorunu nedeniyle geri çağırıyor.

Audi, Alman menşeili bir otomobil şirketidir ve Volkswagen grubunun bir markasıdır. Şirketin merkezi Ingolstadt, Bavyera’da bulunmaktadır.

Şirketin geçmişi 1899 yılına ve August Horch’a dayanmaktadır. İlk Horch otomobili kendisi tarafından 1901 yılında tasarlanmıştı. 1910 yılında Horsche, şirket dışına atılmış ve kendi adını, eski ortaklarıyla olan anlaşmazlıklar nedeniyle yaptığı tasarımlarda kullanamayacak hale gelmişti. Eski Almancada anlamı “Dinle!” olan “Horch”, Latincede aynı anlama gelen Audi’yi kendi markası olarak kullanmaya başladı.

Geçen 30 yıl içerisinde Audi, yüksek güce sahip birçok model üretti. 1980’de piyasaya sunulan ünlü “Quattro” modeli, İngiliz üretici Jensen’ın 1966 yılında ürettiği FF modelinden beri dünyada ilk kez üretilen 4 çekerli binek araçtır. Adı Audi Quattro olarak lanse edilen bu model, 5 silindirli turbo motorlu, coupé karoserli bir spor otomobildi. Ayrıca bu modelle birlikte Audi rallilere katılarak yarışlarda 4 çeker sistemini kullanarak ralli tarihinde yeni bir çığır açtı. Üst üste yarışlarda kazandığı başarılar yüzünden Audi yarışlardan çıkarıldı. Audi, bu atılımla teknolojide zirveye oturdu.

Daha sonra Volkswagen bünyesine katılan Audi başarılarını katlayarak devam ettirdi. Emisyon skandalının ardından Volkswagen tarafından satılacağı söylenen firmanın bu günlerde yakıt sızıntısı sorunu ile başı dertte.

Audi A6 ve A7 modellerinde 28.249 araç, Q5 ve Q7 modellerinde 143.214 araç yakıt sızdırma sorunu ile karşı karşıya. 110.042 kalan aracın da VW Golf, Golf SportWagen, Golf GTI, Audi A3 Sedan ve A3 Cabrio modelleri olduğu belirtiliyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK