Uzay Aracı Philae’dan Umut Kesildi

Uzay Aracı Philae’dan Umut Kesildi

0
PAYLAŞ

2014’te derin uykuya yattıktan sonra 14 Haziran 2015 tarihinde uyanmayı başaran uzay aracı Philae, bir süre sonra yeniden bilgi akışını kesmişti. Çuri kuyruklu yıldızında veri toplayan projenin müdürü Stephan Ulamec, uzay aracının donduğunu tahmin ettiklerini ve umutların kesildiğini açıkladı.

philae

14 ay önce Çuri kuyruklu yıldızına indikten sonra veri toplamaya başlayan uzay aracı Philae, yaklaşık 8 ay önce pillerini şarj ederek Almanya’daki merkezine kaydettiği ilk verileri aktarmaya başlamıştı. Bir süre veri gönderdikten sonra yeniden erişimi kesilen uzay aracının pillerinin tükendiği ve bu yüzden irtibat kurulamadığı tahmin edilmişti. Alman Uzay ve Havacılık Dairesi (DLR) Philae proje müdürü Stephan Ulamec’in yaptığı açıklamayla beraber uzay aracının sonsuz uykuya yattığı kesinleşmiş oldu.

Bir başka uzay aracı Rosetta ile beraber büyük umutlar beslenen uzay aracının içerisinde bulunan akü ve bataryaların -50 dereceye varan dondurucu soğuklara dayanamayacağı ifade ediliyor. Bu soğukluğun kutup yıldızını donduracak birikime sahip olduğu kaydediliyor. Bir kuyruklu yıldıza iniş yapan ilk araştırma modülü unvanını alan Philae‘nın yarıda bıraktığı bayrağı Rosetta’nın taşıyacağı iddia ediliyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK