USB 3.0’la Bir Blu-Ray Film 70 Saniyede Cepte

USB 3.0’la Bir Blu-Ray Film 70 Saniyede Cepte

0
PAYLAŞ

USB 1 ve 2 derken, çok yakında USB 3.0 ile resmi olarak tanışacağız. Daha hızlı veri transferi anlamına gelen bu yeni mimari ile artık gigabyte’larca veriyi aktarmak sorun olmayacak.

Çevre birimlerinin en popüler bağlantı arabiriminin USB olduğu bilinen bir gerçek. Bugün dünyada üstünde ya da kablosunun ucunda USB soketi olan 70 milyara yakın ürün olduğu sanılıyor. Anakartlar, mobil diskler, bellekler, yazıcılar, klavye ve fareler. Aklınıza ne gelirse neredeyse hep USB arabirimine sahipler. Yaklaşık 15 yaşındaki USB arabirimi şimdi farklı bir dönemecin eşiğinde. USB 3.0 için artık kalkışa hazır diyebiliriz.

USB 3.0, çevrebirimlerinin veri transferi hızı konusunda çok önemli bir eksikliği dolduracak. Teorik olarak 5Gbps hızında olacak USB 3.0’ın saniyede söz gelimi 300MB (megabyte) veri transferi yapabilmesi mümkün. Günümüzün SATA II’li ve 3Gbps’li sabit disklerinin veri okuma (ve yazma) hızının en iyi ihtimalle 120MB civarında olduğunu düşünün. Yeni çıkan 6Gbps’lik diskleri şimdilik konumuzun dışında tutalım. USB 3.0’lı ürünlerin 5Gbps’lik teorik hızları, sabit diskleri de kağıt üstünde geçecek cinsten. Ama kullanım alanınıza ve kullandığınız ürüne bağlı olarak, bol para vererek satın aldığınız bir USB 3.0’lı belleğin neden sabit diskinize beklenenden daha yavaş dosya kaydetme olasılığını da göz ardı etmeyin. Bu sorunun cevabı zaten kendi içinde saklı. Bant genişliğine takılma olasılığı çok yüksek.

Ne zaman gelecek?
Aslında USB 3.0’lı ürünler için büyük abiler bekleniyor diyebiliriz. Daha ilk anakart çıkmamışken, işletim sistemleri bile bir bekleyiş içindeyken, piyasanın bir anda hareketlenmesi çok zor. Tahminen bu yılın sonunda ve daha çok 2010 yılında piyasada USB 3.0’lı ürünler bol olmasa da, yer yer boy gösterecek. Asıl entegrasyonun ise 2011-2012’de olması bekleniyor. Ve de USB 2.0’ın USB 1.0 ya da 1.1’in kaybolma hızının aksine, daha uzun bir süre boyunca bizimle olacağı tahmin ediliyor.

USB 3.0’la Neler Değişecek?

Veri aktarım hızı artacak:
Yeni USB arabiriminde veri transfer hızı belirgin bir şekilde artacak ancak bu her USB 3.0’lı cihazla saniyeler içinde tonlarca megabyte aktarılabilecek anlamına gelmemeli. Corsair’in Voyager model USB bellekleriyle orada burada hediye edilen, üstünde marka bile olmayan USB bellekleri karşılaştırın. Birinde saniyede 18MB veri yazabilirken, diğer isimsiz ürünlerde saniyede 5MB veri yazabilirseniz şanslı olduğunuzu muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Gerçi USB 3.0’lı ürünler henüz çıkmadı ve 2010 yılının ikinci yarısından önce de bol miktarda marka-model görmeyi beklememek gerekse de, en azından USB 3.0’ın mimarisi gereği hayat daha da kolaylaşacak. Çünkü bu mimaride aynı anda veri okunup yazılabiliyor. Veri paketleri aktarım için sıra beklemek zorunda kalmıyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK