Ucuz Akıllı Saatlerde Casusluk Tehlikesi!

Ucuz Akıllı Saatlerde Casusluk Tehlikesi!

0
PAYLAŞ

Hayatımızda yavaş yavaş bir yer edinmeye başlayan akıllı saatler artık hemen hemen her fiyat aralığında kullanıcılarla buluşabiliyor. Son dönemde patlama yapan Uzakdoğu üretimi ucuz akıllı saatlerin kullanıcılarına yarar sağlamaktan çok kullanıcı bilgilerini üçüncü şahıslara aktardığı ortaya çıktı.

maxresdefault

eBay, Gearbest, Ali Express gibi pek çok ünlü yurt dışı alışveriş sitesinde satılan U8 Smartwatch adlı akıllı saat yaklaşık 30-35 liraya kolaylıkla satın alınabiliyor. Android ve iOS uyumlu cihaz, akıllı telefonunuza Bluetooth üzerinden bağlanıyor ve arama, SMS, bildirimler gibi temel fonksiyonları takip etmenize olanak sağlıyor. Mobile Iron adlı dijital güvenlik firmasının ortaya çıkardığı gerçeğe göre U8 Smartwatch esasında kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflara aktaran bir casus cihaz.

Michael Raggo’nun yaptığı açıklamaya göre bu akıllı saati Bluetooth üzerinden akıllı telefonunuza bağladığınız takdirde kişisel bilgileriniz, arama kayıtlarınız, SMS bilgileriniz hatta ve hatta konum bilgileriniz Çin merkezli bir IP adresine gönderiliyor. Elde edilen IP adresinin kime ya da hangi firmaya ait olduğu belli değil, fakat saati kullanan kullanıcıların kişisel bilgilerinin ele geçirilmiş olma ihtimali yüksek görünüyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK