Twitter Hashtag Sistemini Yeniliyor

Twitter Hashtag Sistemini Yeniliyor

0
PAYLAŞ

Son dönemde mali açıdan rahatlamış görünen Twitter, yaptığ yeni “hashtag” hamlesiyle aktif kullanıcı sayısını artırmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz gün 2014 yılı ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıklayan Twitter, aktif kullanıcı sayısını 271 milyona çıkarmıştı. Görünen o ki Twitter, son çeyrekteki başarılı sonuçlardan sonra hedeflerini iyice büyütmeye başladı.

Kullanıcı ve aktif kullanıcı sayısını artırmak isteyen mikroblog sitesi, işe Twitter’ın olmazsa olmazı olan hashtag uygulamasından başlıyor. Hashtag sisteminin özellikle yeni kullanıcılar için karmaşık olduğunu farkeden Twitter yönetimi, kullanılan hashtag’lerin alt kısmına “anlam ve açıklama” yazmaya başladı. Twitter, bu sayede hem aktif kullanıcı sayısını artırmayı, hem de site üzerinde oluşan hashtag kirliliğine son vermeyi hedefliyor.

hashtag

Yukarıdaki ekran görüntülerinde görüldüğü üzere, Twitter kullanıcıları tarafından yaratılan hashtag’lerin alt kısmında, girilen hashtag’in anlamı ve açıklaması yer alıyor. Game Of Thrones ile ilgili arama yapan kullanıcılar “#GOT” hashtag’inin altında diziyle ilgili açıklamayı görebilecekler. Bu sayede binlerce alakasız hashtag arasında kaybolmaktan kurtulacak kullanıcılar, siteyi çok daha verimli bir şekilde kullanabilecekler.

İlk etapta mobil cihazlar üzerindeki Twitter uygulamasında test edilen yeni hashtag özelliği, test aşamasında elde edilecek sonuca göre web sürümüne de gelecek. Twitter’dan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, geçtiğimiz aylarda “retweet” yerine Facebook’taki “share” butonunu test etmeye başlamıştı.

Son dönemde gelirlerini reklamlar (ve daha çok mobil reklamlar) üzerinden elde etmeye başlayan Twitter, bu yeni uygulamalarla birlikte kullanıcı sayısını artırarak, siteye daha çok reklamvereni çekmeyi amaçlıyor. Site arayüzünü ve özellikleri tamamen kullanıcı dostu bir hale getirmeyi amaçlayan site bu doğrultuda yaptığı yeniliklerle birlikte gelecek çeyrekler de hem kullanıcı sayısını, hem de reklam gelirlerini artıracak gibi görünüyor.

Apple Beats de İşten Çıkartmalara Başladı

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK