Türkler Yeniden Cep Telefonu Üretiyor!

Türkler Yeniden Cep Telefonu Üretiyor!

0
PAYLAŞ

Ülkemizin teknoloji ilklerine imza atan firmalarından ASELSAN,  1997 senesinde tamamıyla Türk mühendislerce tasarlanmış olan ASELSAN 1919 adlı cep telefonunu piyasaya sürdü. Bu cihaz Türkiye’yi cep telefonu üretebilen 9 ülke arasına sokmaya yetmişti.

Şahsen görme ve kullanma imkanı bulduğum ASELSAN 1919, dönemin pazar liderleri Panasonic ve Nokia’nın cihazlarıyla yarışabilir özellikleri sahip olsa da, beklenen ilgiyi görmedi ve firma o günden sonra cep telefonu projelerini rafa kaldırdı.

Bundan tam 17 sene sonra, Türkiye’de bir başka marka cep telefonu üretmeye karar verdi. Ancak bu sefer işler biraz daha değişik. Zira bir süre önce ülkemizde açılacağı duyurulan General Mobile fabrikasında, DST 500 adlı model üretilecek. Bu ürün ne yazık ki yüzde 100 yerli üretim olmayacak, üretimin yüzde 25’i Türkiye’de gerçekleştirilecek. Gelecek yıl bu oranın yüzde 50’ye çıkarılması bekleniyor. Tesisin üretim kapasitesinin ise yılda 1 milyon adet olacağı belirtiliyor.

Pazardaki telefonlardan hiçbir eksiği bulunmayan DST 500, üç gün pil süresi sunuyor. Cihazın teknik özellikleri şöyle sıralanıyor: Çift SIM kart girişi, FM Radyo, GPRS, WAP, E-posta, Bluetooth, Java, 1.3 megapiksel kamera, 2.4 inç ekran ve harici anten sayesinde TV.  98 gr. ağırlığındaki DST 500, 299 TL fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.

Tanıtımda yaptığı konuşmasının ardından kendisine de bir DST 500 hediye edilen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım cihaz ile ilgili olarak: “Ürün iyi, fiyakalı, ele uygun, ince ve hafif” yorumunda bulundu.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK