Turkcell ve Ericsson’dan 5G AR-GE işbirliği

Turkcell ve Ericsson’dan 5G AR-GE işbirliği

0
PAYLAŞ
Turkcell'in ar-ge binası

Turkcell ve Ericsson, 5G araştırma ve geliştirme çalışmalarında işbirliği yapmak üzere bir mutabakat anlaşması imzaladı.  Turkcell CEO’su Kaan Terzioglu ve Ericsson CEO’su Hans Vestberg’in katıldığı imza töreni, Stokholm’deki Ericsson Studio’da gerçekleştirildi.

Turkcell'in ar-ge binası
Turkcell’in ar-ge binası

Geçtiğimiz haftalarda hangi hızları hangi band genişliklerinde sunacağının planlamasıyla ilgili dünya çapında bir planlamanın yapıldığı 5G teknoloji için cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın ‘4G’yi atlayıp 5G’ye geçelim’ açıklaması üzerine yerli firmalar yatırım yapmaya başlamıştı. Hız ve Band genişliğinin belirlendiği toplantıya herhangi bir Türk firma katılmadı ancak Ericson, Nokia, Huawei ve Motorola gibi altyapı şirketleri katıldı. Turkcell ise bugün yaptığı basın açıklamasında Ericson ile ar-ge işbirliğine gittiğini açıkladı. Turkcell ile Ericson arasında imzalanan mutabakata göre iki şirket 5G kullanımına ilişkin gereksinim ve uygulama senaryolarında ortak akıl oluşturmanın yanı sıra, potansiyel 5G teknoloji bileşenlerinin uygulanabilirliği ve performanslarını değerlendirmek ve 5G alanındaki araştırma projelerinde işbirliği yapacak.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Turkcell, hizmet verdiği alanlarda en gelişmiş teknolojileri şekillendirme ve uygulamada çok kararlı. Ericsson işbirliğiyle, 5G gereksinimleri, uygulamaları ve performansını birlikte masaya yatıracağız. Bu işbirliği bizlere, tüketicilerin ve farklı sektörden kurumsal müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerinin üzerine eğilmemizi kolaylaştıracak. 5G arenasında iş ortaklarımızla yakın çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Ericsson CEO’su Hans Vestberg; “5G adaptasyonun yakın gelecekte olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla dünyada yaygın 4G ağının çok ötesinde hizmet ve imkânlar sunmak üzere sektörün, 5G’ye nasıl adapte olacağına ilişkin çözümlere odaklanıyoruz. Bu gibi operatör işbirlikleriyle çok değerli öngörüler elde ettiğimiz canlı test ağlarına,  araştırmaları da eklemiş olacağız” dedi.

2015060220011766988

5G, cihazlardan mobil erişime, IP core’dan buluta kadar, gelecekteki tüm iletişim eko sistemini geliştirecek. Ericsson’un en son 5G test ağı girişimi, açık ve kapalı alanlarda, mobil cihazlarla radyo erişim ağı arasındaki etkileşime odaklanıyor. Yerli bas istasyonu çalışmalarının devam ettiği ülkemizde umarız hem 4G hemde 5G döneminde yerli bas istasyonları kullanılabilir durumda olur. Baz istasyonlarının yerli olması telefonların yerli olması kadar hatta daha fazla öneme sahip. Çünkü altyapı cihaz ve servisleri çok yüksek maliyetlere sahip. Bu paranın ülkemizde kalması oldukça önemli bir konu.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK