Türk Yapımı Helikopter Geliyor!

Türk Yapımı Helikopter Geliyor!

0
PAYLAŞ

2013 yılı içerisinde yapımına karar verilen ve gerekli adımların atılmasıyla birlikte 2017 yılı içerisinde ‘’ IDEF 2017 ‘’ platformunda sergilenecek ve yine bu yıl içerisinde kullanıma hazır hale geleceği belirtildi.

Ülkemizde bazı gelişmelerin ortaya çıktığı bu zamanlarda güzel haberler gelmeye devam ediyor. Otomobil, Silah ve Askeri araçların geliştirilmesi haberlerine tanık olmuştuk. Şimdilerde ise yerli helikopter ile bu kapsamda geliştirmeler devam etmektedir.

26 Haziran 2013 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ( TUSAŞ ) ortaklığı ile başlayan proje bu günlerde bitmek üzere.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan UH-1 helikopterlerin artık kullanımına son verilip bu yeni yerli helikopterlerin geçeceği bildiriliyor. Ayrıca 2017 yılında IDEF platformunda sergilenecek olan helikopterin 2018 yılında ilk olarak TSK envanterlerine dahil edilecek ve ardından Sağlık Bakanlığına teslim edilmeye başlanacak.

2 Pilot ve 12 personel taşıyabilen yerli helikopter aynı zamanda 5 ton ağırlığında olup, 20.000 feet irtifa gücüne sahip olacak. 120 knot hıza ulaşabildiği gibi, ülkemiz adına önemli bir gelişme olacaktır.

Rolls Royce ve Honeywell ortaklığı ile sadece motoru geliştirilen ve üretilen, ASELSAN VE TUSAŞ ortak yapımı ile LHTEC firması tarafından üretimi gerçekleştirilecek.

Şuan için %100 yerli helikopter denilemiyor çünkü motoru Amerika firmaları tarafından üretilerek teslim alınacaktır. Ancak Helikoptere Türk motoruna geçiş işlemleri ise devam edildiği için ileriki yıllarda böyle bir geçiş sağlanacak %100 Türk Malı Helikopter olacağı söylendi.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK