Türk Telekom’un 4.5G için Tarifeleri Belli Oldu

Türk Telekom’un 4.5G için Tarifeleri Belli Oldu

0
PAYLAŞ

Önümüzdeki ay resmen 4.5G teknolojisi ile mobil internete bağlanmaya başlayacağız. Peki artan kotalarla birlikte fiyatlar nasıl olacak? İşte Türk Telekom’un 4.5G için hazırladığı tarifelerden bazıları.

Türk Telekom'un 4.5G için Tarifeleri Belli Oldu

Birçok kullanıcı heyecanlı 4.5G’ye geçişimizi bekliyor. Operatörler konuyla ilgili son hazırlıklarını tamamlarken bir yandan da yeni tarifeler hazırlanıyor. Elbette 4.5G’ye geçişimizle birlikte hızların artmasıyla internet kullanımı da artacak. Buna paralel olarak da tarifelerdeki internet kotalarında da artış söz konusu olacak.

Peki hızımızı artıracak olan 4.5G nedir? Aslında dünya literatüründe 4.5G diye bir terim yok. Ülkemiz ilk 4G’den daha üstün bir teknolojiye adım atınca, farklı bir isimlendirme oluşturuldu. Yani 4.5G dediğimiz şey aslında dünya standartlarında hala 4G olarak kabul ediliyor. Bizim 4.5G’ye geçişimizle birlikte elbette internet hızları çok yükselecek. Teorik hızlarda rekor sonuçlar elde ediliyor. Tabii bunların son kullanıcıya ulaşması zor.

Hızlardaki artış ve artan ihtiyaca cevaben internet kotaları da artacak. En basit örnekle, artık piyasada Quad HD (4K ekranlardan bahsetmiyorum bile) çözünürlüğe sahip pek çok telefon bulunuyor. Videoların kalitesi de arttı. Yani izlediğimiz bir video eskiye nazaran çok daha fazla veriye ihtiyaç duyuyor.

Birçok kesim uzun süredir geçişle birlikte kotaların ne kadar değişeceğini merak ediyordu. İlk oluşturulan tarifeler Türk Telekom’dan geldi. Firmanın yayınladığı reklamda; 1000 dk, 1000 SMS ve 3 GB internetli tarifenin fiyatı 25 tl; 1000 dk, 1000 SMS ve 5 GB internetli tarife 35 TL; 1000 dk, 1000 SMS ve 7 GB’lık tarife ise 45 TL’lik bir fiyata sahip. İlk gelen fiyatların kullanıcıları çok hoşnut etmediği bir gerçek. Ancak ilerleyen dönemde daha rekabetçi tarifelerle fiyatlar düşer mi, diğer operatörlerin hamleleri nasıl olur bilinmez.