Tim Cook: iPhone Fiyatları Ucuzlayacak!

Tim Cook: iPhone Fiyatları Ucuzlayacak!

0
PAYLAŞ

Apple’ın akıllı telefon modeli iPhone, pek çok kullanıcı tarafından pahalı olması nedeniyle eleştiriliyor. Üretim maliyetine göre yaklaşık 3 katı bir fiyat etiketiyle satılan telefonun fiyatları konusunda yakın dönemde bir düzenleme olacağı müjdesi bizzat Apple CEO’su Tim Cook tarafından verildi.

apple fiyatları

Hindistan’ın büyük televizyon kanallarından NDTV’ye konuşan Cook, iPhone modellerinin bu kadar pahalı olmasını yüksek gümrük giderleri ve vergilere bağlıyor. 211 dolarlık bir üretim maliyeti olan iPhone 6S, Amerika’da kontrat haricinde 649 dolara satılıyor. Üretiminden raflara dağıtılana kadar 3 kattan fazla bir fiyat farkı oluşan iPhone modellerinin fiyatlarında bir iyileştirme yapılacağı müjdesini veren Tim Cook, vergilerin düşürülmesi ve gümrük giderlerinde esneklik yapılması halinde fiyatların çok daha ucuzlayacağını belirtti. Bu da en azından işin gümrük tarafında Apple’ın Foxconn ile beraber yeni kıtalarda üretim tesisleri oluşturabileceği ihtimalini arttırıyor.

Aslında iPhone akıllı telefon modellerinin fiyatları üzerinde uzun süredir tartışılan bir durum. Zira şirketin donanımdan ziyade yazılım tarafında büyük bir karlılığa sahip olduğu bir gerçek. Bakalım iPhone SE ile “Herkesin erişebileceği iPhone.” yaratan Apple, büyük bir tartışma konusu olan fiyat politikasını güncelleyecek mi?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK