Tesla Hackerların Hedefi Olan Açığı Kapatıyor!

Tesla Hackerların Hedefi Olan Açığı Kapatıyor!

0
PAYLAŞ

Elektrikli otomobil piyasasının adından en çok bahsettiren firması Tesla bir süre önce otomobillerinin yazılımında ortaya çıkan ve hackerların hedefi haline gelen yazılımsal açığı kapatmak için çalışıyor.

Tesla tamamen elektrikli ilk spor otomobil üretimi, Tesla Roadster, ile dikkatleri çekmiştir. Şirketin ikinci aracı Model S’dir, (tam elektrikli lüks sedan otomobil), ve bu aracı iki yeni araç Model X ve Model 3 modelleri izleyecektir. Mart 2015 itibarıyla, Tesla Motors 2008 yılından bu yana yaklaşık 70.000 elektrikli araba teslim etmiştir.

Tesla aynı zamanda elektrikli motor parçalarını, lityum-iyon pil paketleri dahil olmak üzere Daimler ve Toyota otomotiv üreticilerine pazarlar. Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla Motors’u ortalama tüketiciye uygun fiyatlarla elektrikli arabalar sunmayı hedefleyen bağımsız bir otomobil üreticisi olarak öngördüğünü açıkladı. Ortalama tüketici için çıkaracağı Tesla Model 3 fiyatının devlet teşvikleri haricinde 35.000 USD$’dan, teslimatların ise 2017 yılına kadar başlaması bekleniyor. Ayrıca Tesla 2015 yılında, PowerWall adında, ev kullanımı için bir batarya ürünü çıkardığını açıkladı.

Tesla Motors, 2015 Kasım itibariyle Türkiye pazarına “Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi” adı altında giriş yaptı ve bir çok otomobil sever bu habere oldukça sevindi. Fakat son meydana gelen ölümlü kaza sonucu insanlar bir kez daha otonom sürücü sistemlerinin güvenilirliğini tartışmaya başladı.

Bu hatanın ardından araçların yazılımsal bir açığının bulunduğu, bu açık sayesinde hackerların kötü niyetli saldırılarına açık olduğu gerçeğini kabul eden firma araçlar için yeni bir yazılım hazırladı. Firma araç sahiplerinden mümkün olan en kısa süre içerisinde servise giderek en son güncel yazılımı yükletmelerini ısrarla istiyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK