Temiz, Güvenli İçme Suyu Üreten 6 Teknoloji

Temiz, Güvenli İçme Suyu Üreten 6 Teknoloji

0
PAYLAŞ

Su canlılığın temel yapı taşı. Bilinen yaşam formlarının neredeyse tamamı bir şekilde suya ihtiyaç duyuyor. Nüfusun her geçen gün arttığı, insanların çevreye daha çok zarar verdiği günümüzde maalesef içme suyu kaynakları da tükeniyor ve dünya nüfusunun azımsanmayacak bir kesimi içme suyu bulamama tehlikesi ile karşı karşıya. Bu konu hakkında çalışmalarını sürdüren bilim insanları son teknolojiyi doğada var olan suyu temiz, güvenli içme suyuna çevirmek için kullanıyor.

Su; dünyada bol miktarda bulunan ve yaşam için vazgeçilmez olan, kokusuz ve tatsız bir bileşik. Sıklıkla renksiz olarak tanımlanmasına rağmen kızıl dalga boylarında ışığı hafifçe emmesi nedeniyle doğal bir mavi renge sahiptir.

Bilim insanları dünyadaki yaşamın suda başladığını düşünmektedir. Su moleküler yapısı oldukça basit ve bol bulunan bir madde olmasına rağmen belirli koşullarda diğer bileşiklerden oldukça farklı davranışlar sergiler.Örneğin katı (buz) haldeki su sıvı haldeki suyun üzerinde yüzer. Dünyadaki hemen hemen tüm diğer bileşiklerde ise katı faz sıvı fazdan yoğundur ve katı fazdaki bileşik batar. Suyun bu özelliğin bazı avantajları vardır. Örneğin soğuk bir bölgede göl yüzeyini kaplayan buz tabakası yalıtıcı görevi görür ve dipteki yaşamı korur. Buzun çökmesi durumunda canlılar şiddetli soğuğa maruz kalacağından yaşamlarını devam ettirmeleri imkansız hâle gelecektir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK