Teknoloji Devleri Yeni Nesil Video Formatı İçin Birleşiyor

Teknoloji Devleri Yeni Nesil Video Formatı İçin Birleşiyor

0
PAYLAŞ

Aralarında Google, Microsoft, Amazon ve Netflix’in de yer aldığı teknoloji devleri internet ortamındaki video oynatıcılara bir standart getirmek için güçlerini birleştiriyor.

yeni nesil video

Teknoloji dünyasında, özellikle büyük firmalar arasında yakın ortaklıkların kurulması pek sık rastlanılan bir şey değil. Dolayısıyla, söz konusu endüstride yazılım üreten en önemli yedi firmanın, video oynatıcılarına yeni nesil bir standart getirmek için biraraya gelmeleri oldukça dikkat çekici bir adım. Geçtiğimiz günlerde duyurulan bir gelişmeye göre, Amazon, Cisco, Google, Intel Corporation, Microsoft, Mozilla ve Netflix; video oynatıcılarındaki görüntü çözücülere yeni bir standart getirmek için The Alliance for Open Media (Açık Medya Anlaşması) olarak adlandırılan bir anlaşmaya vardılar. Bu anlaşmaya göre, geliştirişen yeni nesil araçların herhangi bir telif ücretine tabi tutulmayacağı ve açık kaynak olacağı belirtiliyor.

Netflix ve Amazon gibi firmaların, oynatılabilir medya dosyalarını kullanıcıların cihazlarında görüntülenebilecek bir formata dönüştürebilmek için görüntü çözücülerin lisanslarına bir yılda milyonlarca dolar ödedikleri biliniyor. Fakat zamanla ortaya çıkan ve rekabeti arttıran çeşitli formatlar, belirli bir standartın olmaması ve patent mücadeleleri bu firmaların için bir baş belasına dönüştü. Bu da, söz konusu firmaların artık organize bir biçimde tek bir görüntü çözücü üzerinde anlaşmaya varmasına giden yolu açtı.

The Alliance for Open Media adlı bu yeni organizsyonun konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer veriliyor: “Bu yeni Anlaşma kollektif bir teknoloji anlayışına dayanıyor ve dünyanın her yerindeki kullanıcı ve her türden cihaz üzerinden en yüksek kaliteli video, ses, görüntü ve oynatmaya dair giderek büyüyen internet talebi üzerine odaklanıyor.” Önümüzdeki dönemde daha çok üyeye sahip olması beklenen organizasyon, iki yıl içerisinde geliştireceği yeni nesil görüntü çözücü aracılığıyla Cisco’nun Thor projesi, Google’ın VP9 ve VP10 kodek çalışmaları ve Mozilla’nın Daala girişimini de tek bir temelde birleştirmeyi hedefliyor.