Star Trek 50 Yaşında!

Star Trek 50 Yaşında!

0
PAYLAŞ

Bir nesli uzay çağı ve teknolojileri ile tanıştıran, hafızalardan silinmeyen efsane Star Trek bu yıl 50. yaşını kutluyor.

Star Trek, Gene Roddenberry tarafından oluşturulan bilim kurgu televizyon dizisi, film ve roman serisi. 7 kez dizi, 13 kez sinema filmi, yüzlerce kez roman, video oyunu, ve hikâye olarak yayımlandı. 8 Eylül 2016 yılında Uzay Yolu’nun ilk televizyon yayının 50’ıncı yılı kutlandı.

İnsanların galakside diğer bilinçli canlılarla birleşerek Birleşik Gezegenler Federasyonu’nu kurdukları, kurgusal bir 3. Dünya Savaşı sonrası bir geleceği tasvir eder.

Kahramanlar genelde fedakardır ama zaman zaman sonuç almak için başka yollara baş vurabilirler. 1960’larda Orijinal Seri’de ve diğer seriler de olduğu gibi hikâyelerdeki çatışmalar ve politik boyutlar günümüz olaylarını yansıtırlar. Dizilerdeki emperyalizm, sınıf kavgası, ırkçılık, insan hakları ve teknolojinin etkileri gibi konular ilk yayınladıkları zaman olduğu gibi bugünde yankılanmaktadırlar.

Uzay Yolu ilk kez ABD’de 8 Eylül 1966 Perşembe günü NBC televizyonunda yayınlandı. Dizi William Shatner tarafından oynanan Kaptan Kirk’ün kumandasındaki Atılgan Yıldız Gemisi’nin mürettabatını ve onların “daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek” olan 5 yıllık görevi’nin hikâyelerini anlatmaktadır. Sadece 3 sezon sonunda dizi yayından kaldırıldı ve son bölüm 3 Haziran 1969’da gösterildi. Tekrarların gösterimini takriben bir kültürel fenomen haline geldi. İlk başta sadece Uzay Yolu olarak bilinmesine rağmen daha sonraki yıllarda Uzay Yolu: Orijinal Seri (Star Trek: Original Series) ya da Klasik Trek (Classic Trek) olarak anıldı. Şu anda başta Amerika olmak üzere birçok ülke televizyonunda hala yayınlanmaktadır. Seri’nin 2006 Eylül’ün de dijital olarak yenilenmiş ve yüksek çözünürlükte tekrar dağıtılacağı açıklandı

Biz de bu efsanenin yapımcılarına bizi uzayla ilgili aydınlattıkları ve filmde yer alan bir çok teknolojik unsurla günümüz teknolojilerine ışık tuttukları için teşekkür ediyoruz

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK