SpaceX Falcon 9 İlk Defa Hareketli Bir Hedefe İniş Yaptı

SpaceX Falcon 9 İlk Defa Hareketli Bir Hedefe İniş Yaptı

0
PAYLAŞ

PayPal ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın şirketleri arasında yer alan SpaceX uzun zamandır uzay taşımacılığı alanında çalışmalar yapıyor. Gelecekte dünyadan uzaya insan ve kargo taşımacılığı yapmayı planlayan şirketin hava aracı Falcon 9 bir ilki başararak hareketli hedefe sorunsuz olarak iniş yapabildi.

spacex

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk’ın Twitter’dan paylaştığı iniş anı görüntülerinde tüpün sorunsuz bir şekilde denizde yüzer durumda bulunan platforma iniş yaptığı görülüyor. Daha önce Ocak 2015, Nisan 2015, Ocak 2016 ve Mart 2016 aylarında hareketli hedef inişi denemesi yapan ve sürekli denge sorunundan ötürü başarısızlıkla sonuçlanan bu çalışma geçtiğimiz günlerde yapılan son denemede nihayet başarılı oldu. Böylece Falcon 9, beşinci denemesinde nihai hedefine ulaşmaya başardı.

Ancak SpaceX için bu başarılı iniş henüz yolun başlangıcı. Şirket her biri 60 milyon dolara inşa edilen bu kapsülleri yüzlerce kez kullanmak istiyor ve böylece uzaya yapılan ticari nakliyatların maddi bedelini daha da aşağı tutarlara çekmeyi planlıyor. Elon Musk’a göre Falcon 9 kapsülü Haziran 2016’da bir kez daha hareketli hedefe iniş testi gerçekleştirecek.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK