Sony Xperia Z5 Premium’da 4K, Yalnızca Fotoğraf ve Videoda Olacak

Sony Xperia Z5 Premium’da 4K, Yalnızca Fotoğraf ve Videoda Olacak

0
PAYLAŞ

Sony, 4K çözünürlüklü ekranıyla büyük ses getiren Xperia Z5 Premium’un, multimedya içerikleri dışında 1080p çözünürlüğe sahip olacağını doğruladı.

sony xperia z5 premium 4k

Dünyanın ilk 4K ekrana sahip akıllı telefonu olarak tanıtılan Sony’nin Xperia Z5 Premium modeli aynı zamanda şimdiye kadar piyasaya sürülen en küçük boyutlu 4K ekrana sahip olmasıyla biliniyor. Fakat, bu etkileyici tanıtımın aslında gerçeklerle tam olarak örtüşmediği anlaşılıyor.

Sony, Xperia Z5 Premium’da 5,5 inç’lik bir ekrana 4K çözünürlük sığdırmak gibi etkileyici bir işi gerçekten başarsa da, bu özellik aslında beraberinde bazı sınırlamalarla geliyor. Zira, bizzat Sony tarafından da yapılan bir doğrulamaya göre, 4K çözünürlüğün yalnızca fotoğraf ve video gösteriminde geçerli olacağı ortaya çıktı.

Sony’nin bu yeni akıllı telefon modeline dair yapılan ilk incelemeler, 4K ekran deneyiminin tanıtımdaki ifadeleri pek yansıtmadığını gösteriyordu. Arayüzde ve multimedya içerikleri dışındaki bütün görüntülerde yalnızca 1080p gibi görece daha düşük çözünürlüklü bir ekran görüntüsü sunan cihaz, sahip olduğu 8 milyon pikseli, yalnızca fotoğraf ve video gibi multimedya içerikler görüntülendiğinde kullanıyor. Bu da, Sony’nin cihaz için yaptığı ilk tanıtımlarda bahsetmediği bir ayrıntıydı.

Firma konuyla ilgili, PhoneArena sitesine yaptığı açıklamada, Sony Xperia Z5 Premium’un 3840 x 2160 piksel çözünürlüğe ve SID standartlarına sahip bir ekran barındırdığını ve bu ekranın da multimedya görsellerini ve videoları 4K olarak yansıttığını belirtti. Geriye kalan diğer içeriklerin de, maksimum 1080p çözünürlükle gösterildiği, bunun temel nedeninin de performans ve pil tüketimini optimize edebilmek olduğu ifade edildi.

Sony Xperia Z5 Premium 4K Ekran İle Tanıtıldı

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK