Snapdragon 801 Hakkında Yeni Detaylar

Snapdragon 801 Hakkında Yeni Detaylar

0
PAYLAŞ

Snapdragon 801, bu yıl piyasaya çıkacak olan akıllı telefonların başında gelen Samsung Galaxy S5 ve Sony Xperia Z2’de kullanılacak.

Snapdragon 801 işlemci, geçtiğimiz hafta Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress 2014’te adınından en çok bahsettiren ürünlerden bir tanesiydi. Tüm dünyadan telefon meraklılarının buluştuğu etkinlik kapsamında hem Sony hem de Samsung yeni amiral gemisi akıllı telefonlarını tanıttı. Sony etkinlik kapsamında 5.2 inç dokumatik ekranlı ve 20 megapiksel arka kameralı akıllı telefonu Xperia Z2’yi tanıtırken, Samsung da 5.1 inç dokumatik ekranlı ve 16 megapiksel arka kameralı akıllı telefonu Galaxy S5’i görücüye çıkardı.

Snapdragon_801_scroll

Piyasaya sürülmelerinin ardından kıyasaya rekabetin içine girecek olan bu iki telefon her ne kadar birbirinden oldukça farklı olsa da, iki telefonun birbiriyle benzer özellikleri de mevcut. Bu benzerlikler arasında yüksek donanımsal özellikler, Anroid 4.4 KitKat işletim sistemi ve Qualcomm’un Snapdragon 801 işlemcisi yer alıyor. Ancak her iki telefon da Qualcomm’un Snapdragon 801 işlemcisini kullanıyor olsa da, Qualcomm’un açıklamasına göre iki telefonun işlemcileri arasında kayda değer farklar yer alıyor.

İlk olarak Samsung Galaxy S5’te yer verilen Snapdragon 801 işlemci için MSM8974AC yonga tercih edilirken, Sony aynı noktada tercihini MSM8974AB yongasından yana kullanmış. Bu iki yonga daha önce Snapdragon 800 işlemcilerde kullanıldığı için ilk bakışta şaşkınlık yaratsa da, Qualcomm’un açıklamasına göre Samsung ve Sony’nin telefonunda kullanılan yongalar bunların geliştirilmiş versiyonları.

Öncülüne göre çok daha iyi bir performans sunacağı söylenen Snapdragon 801’nin cep telefonu kullanıcılarına gelişmiş bir kullanım deneyimi sunacağı belirtiliyor. Snapdragon 801‘de öncülüne göre yüzde 14 daha hızlı bir CPU, yüzde 28 daha hızlı bir GPU ve yüzde 45 daha hızlı bir kamera sensörü yer alacak. Yeni işlemcinin belleğinin ise öncülüne göre yüzde 17 daha hızlı olacağı belirtiliyor.

Samsung Galaxy S5 Mini Ortaya Çıktı

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK