Sharp Gelecek iPhone Modellerinde OLED Ekran Kullanılacağını Doğruladı

Sharp Gelecek iPhone Modellerinde OLED Ekran Kullanılacağını Doğruladı

0
PAYLAŞ

Apple’ın gelecek yıl piyasaya süreceği iPhone 8 şimdiden gündeme oturmuş durumda. Firmanın ilk iPhone’u tanıtmasının 10. yılına özel olarak her açıdan dikkat çeken ve beğeni toplayan bir cihaz geliştirdiği belirtiliyor. Apple’ın en büyük ekran tedarikçileri arasında yer alan Sharp da gelecek yıl piyasaya sürülecek olan iPhone’da OLED ekranın kullanılacağını onayladı.

Apple tarafından bu yıl piyasaya sürülen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus önceki modellerden tasarım anlamında çok fazla değişiklik içermediği için bir hayli eleştirilmişti. Bunun gerekçesi olarak da büyük bir kesim gelecek yıl ilk iPhone’un tanıtılmasının 10. yıldönümü olduğu ve Apple’ın asıl sansasyonu iPhone 8 ile yapmayı planladığı belirtilmişti. Kısa bir süre önce de iPhone 8’in 5 inç ekrana sahip versiyonu ile karşılaşacağımız iddiaları oldukça dikkat çekti. Son olarak Apple’ın önemli ekran tedarikçisi olan Sharp’tan gelen açıklama bu iddiaları doğrular nitelikte. Sharp gelecek iPhone modellerinde OLED ekran kullanılacağını ve bu yönde çalışmalara başladıklarını belirtti.

Peki tam olarak nedir bu OLED ekran? Kodak şirketi tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. OLED’ler çoğunlukla düz ekran için kullanılmaktadır. LCD teknolojisine alternatif olarak sunulmaktadır. Normal operasyonda düşük enerji tüketmesi, ince ve hafif olması sayesinde son zamanlarda cep telefonlarında kullanımı yaygınlaşmıştır. Zamanla parlaklıklarını yitirdikleri şeklinde eleştiriler almaktadır. Gelişmekte olan ve gelecek vaad eden bir teknolojidir.

Başlangıçta gösterge uygulamaları için geliştirilen OLED’ler parlak renkli görüntüleri ile düşük güçte geniş görüş açısı sağlayan ekranların yapılabilmesini sağladılar. LCD ekranlarda olduğu gibi bunlar için arkadan aydınlatma gerekmez.

Bakalım Apple gelecek yıl yeni cihazlarında ekran açısından ne gibi sürprizlerle karşımıza çıkacak.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK