Samsung’un Yeni Patenti Parmak İzi Sensörünün Fonksiyonlarını Geliştiriyor

Samsung’un Yeni Patenti Parmak İzi Sensörünün Fonksiyonlarını Geliştiriyor

0
PAYLAŞ

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung’un AR-GE çalışmaları kapsamında aldığı yeni patenti cihazın parmak izi sensörünün fonksiyonlarını geliştiriyor. Uygulamalara kolay erişim sağlamayı amaçlayan bu patent aynı zamanda belirlenen kısa yolların özelleştirilebilmesine de imkan sağlıyor.

Teknoloji pazarında en önemli noktaların arasında patentler yer alıyor. Pazarın devlerinin yaşadığı patent savaşları sıkça gündeme gelirken firmalar gelecek modelleri için planladıkları iyileştirmeleri aylar hatta yıllar önce hazırlayarak bu alandaki patentleri alıyor. Söz konusu patent savaşları olduğunda Apple’la birlikte öne çıkan bir diğer firma şüphesiz Samsung. Bir yandan mevcut cihazlarını piyasaya sürmeye devam eden firma diğer yandan da AR-GE çalışmalarını sürdürüyor.

Son gelen sızıntılarda görülen Samsung tarafından alınan patentte cihazın parmak izi sensörüne eklenen fonksiyonlar öne çıkıyor. Parmak izi sensörü üzerinde parmağı yukarı, aşağı, sağa, sola hareket ettirerek uygulamalara erişmek kolay bir hal alıyor. Örneğin parmak izi sensörünü içeren ana menü tuşu üzerinde parmağınızı sağa doğru hareket ettirerek mesajlar uygulamasına girebiliyorsunuz. Tıpkı bu şekilde diğer yönlere hareketleri içeren farklı uygulamaların kısa yollarını atamak mümkün.

Bu fonksiyonların kolay kullanılabilmesi için cihazlarda optik parmak izi sensörünün kullanılacağı belirtiliyor. Kısa bir süre önce ortaya atılan Galaxy S8’in optik parmak izi sensörü ile geleceği iddiası bu patentle birlikte daha fazla anlam kazanıyor. Öyle görünüyor ki Samsung Note 7’de yaşadığı krizin ardından her açıdan kusursuz ve fonksiyonel bir cihaz piyasaya sürerek acı tecrübeleri unutturmak istiyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK