Samsung Yeni Nesil Akıllı Telefonlarında Hidrofobik Ekran Kullanabilir

Samsung Yeni Nesil Akıllı Telefonlarında Hidrofobik Ekran Kullanabilir

0
PAYLAŞ

Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung geleceğin akıllı telefonları üzerinde çalışmaya devam ediyor. Sürekli olarak geliştirmeleri devam eden ekranlar da bu çalışmalardan nasiplerini alıyor. Hidrofobik yani suya karşı tepki veren ve yüzeyinden sıvıyı kendiliğinden atan ekranlar yakında akıllı telefonlarda yerini alabilir.

Teknolojik gelişmelerin önemli bir bölümü geliştirilen cihazların ekranlarına yönelik iyileştirmeleri içeriyor. Her geçen yıl daha yüksek çözünürlüklerle karşımıza çıkan ekranlar sıvıya ve darbeye dayanıklılık konusunda da geliştiriliyor.

Corning firması tarafından geliştirilen Gorilla Glass teknolojisi bir çok amiral gemisi akıllı telefonda yerini alırken son günlerde hidrofobik ekranlar dikkat çekiyor. Bir yüzeyin sıvıyı kesinlikle geçirmemesi ve üzerinde tutmaması esasına dayanan bu ekranlar geleceğin akıllı telefon ekranları olmaya aday.

Bu konuda çalışmalarını sürdüren Samsung da AMOLED ekran teknolojilerinin yerine sıvıya dayanıklılığı ile ön plana çıkarttığı cihazlarda hidrofobik ekran kullanmayı planlıyor.

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdüren Türk Bilim Adamı Tolga Aytuğ tarafından geliştirilen ekran tüm teknoloji devlerinin ilgisini çekmeyi başardı. Bu konuda görünen o ki Samsung elini çabuk tutacak. Galaxy S7, Galaxy S7 Edge ve Note 7 gibi cihazlarında suya dayanıklılık konusunda iddialı olan firma belki de Galaxy S8 ve Note 8’de bu yeni ekranı kullanacak.

Suya dayanıklılık konusunda henüz istenilen seviyeye gelemeyen akıllı telefonlar ve tabletler için bu ekran teknolojisi büyük önem arz ediyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK