Samsung Akıllı Telefon Pazarının Lideri

Samsung Akıllı Telefon Pazarının Lideri

0
PAYLAŞ

2015’in son çeyrek raporunun IDC tarafından açıklanmasının ardından yıl geneli istatistikler de gün yüzüne çıktı. Samsung hala pazarın lideri.

samsung-satış

Pazar araştırmaları ile adını duyurmuş olan IDC, akıllı telefon pazarı ile ilgili araştırmaları ile ilgili geçen yılın verilerini paylaştı. 2015’in son üç ayında ve yıl genelinde pazar lideri hala Samsung. Yakın bir oranla onu Apple takip ederken, Huawei de konumu korumuş.

Son çeyrek raporlarına göre lider Samsung 85.6 milyon adet telefon satarak %21.4’lük bir payı elinde bulunduruyor. İkinci sıradaki Apple ise 74.8 milyon adet akıllı telefon satışı yapmış, bu da %18.7’lik bir payı Apple’a kazandırmış. Diğer tüm markaların payı ise %10’un altında kalmış. Huawei’nin satış oranı %8.1, Lenovo’nun %5.1, Xiaomi’nin %4.6. Diğer tüm markalara ise %42.1’lik pay kalmış.

Pazar payı

2015 genelinde ise sıralamalar farklı değil. Samsung toplam 324.8 milyonluk telefon satışı yapmış. Geçen yıla kıyasla 6 milyon daha fazla telefon satmasına rağmen pazar payında %2’ye yakın düşüş var. Bu da Samsung’un pazarın büyüme hacminden daha yavaş büyüdüğünü gösteriyor. Apple’da ise yükselişte. 231.5 milyon ünite telefon satan şirket geçen yıla kıyasla 40 milyon daha fazla telefon satmış ve payını %1.4 artırmış. Huawei de 106.6 milyon telefon satışı ile hızlı yükselişini sürdürmüş. Xiaomi ve Lenovo da yükselişte. Bu da diğer markaların payının düşmesine sebep olmuş. Listenin ilk beşinde olmayan ancak pazarın kilit isimlerinden HTC ve LG’de ise işler pek iyi değil.

Yıl geneli yapılan 1 milyar 433 milyon akıllı telefon satışı geçen yılın 130 milyon kadar üzerine çıkmış. Hızla gelişen bu dev pazarda her üretici elinden geldiği kadar büyük pay almaya çalışıyor. Bu yılın ilk çeyrek raporlarını merakla bekliyoruz.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK