Pascal Mimarisi ile Yeni TITAN X Geliyor

Pascal Mimarisi ile Yeni TITAN X Geliyor

0
PAYLAŞ

Nvidia’nın en güçlü kartlarını tanıtıp adeta şov yaptığı TITAN serisinin yeni bir üyesi daha karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Öyle ki Pascal mimarili 1080’den sonra eski TITAN X’in çok fazla bir değerinin kalmamasıyla TITAN X kullanıcıları bu durumu şaşkınlık ve bir nevi kızgınlık ile karşılamıştı. Ancak yeni mimarisi ile birlikte Nvidia, Kral’ ı uyandıracak.

NVIDIA-GeForce-GTX-Titan-X-1

TITAN X, maksimum perfomans ile birlikte 11 TFLOPS’a kadar ulaşabiliyor. Eski TITAN X’e oranla %60 daha fazla enerji elde ettiği de ayrı bir sevindirici gelişme. İçerisinde 12 milyar transistör ve 1.53 Ghz’da çalışan 3,584 CUDA çekirdeği bulunduran Pascal mimarili TITAN X eskiye 0ranla gelişme kaydetmiş durumda. (Eski kartta 1.08 Ghz ile çalışan 3,072 CUDA çekirdeği bulunuyordu.) 12 GB GDDR5X ve saniyede 480GB’lık veri okuyan bellek kapasitesine sahip kart şirketin şu ana kadar yapmış olduğu en iyi kart olarak gösteriliyor.

Nvidia’nın yine şu ana kadarki en büyük kartı da olarak gösterilen TITAN X  4.376 inç ve 10.5 inç ölçülerinde alüminyum gövde kullanıyor ve ısıyı dağıtmak için içerisindeki küçük bir odacıktan faydalanıyor. Kartın gösterebildiği en büyük görüntü çözünürlüğüne de baktığımızda 7,680 x 4,320 @ 60 Hz bir görüntü ile karşılaşıyoruz. ( Kartı almadan önce o çözünürlükte bir monitörü nereden bulacağınızı bir sormanız iyi olur.) Ayrıca kart üzerinde DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b ve Dual Link DVI girşileri bulunuyor.

Son olarak gözyaşlarınızı silmek için peçetelerinizi hazırladıysanız fiyatı veriyoruz. Avrupa ve ABD’ de 2 Ağustos’ta (Asya için henüz belli değil.) satışa çıkacak kartın fiyatı 1,200 dolar. Şu anki dolar kuru hesabıyla baktığımızda yurtdışından dahi alsanız kargo hariç 3950 TL’ ye gelmekte olan kartın özel soğutma versiyonlarını da düşündüğünüzde ve buradan alacaklar için vergileri düşündüğümüzde cep yakacak bir fiyat ile karşı karşıyayız.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK