Obama, 72 Saat Rötar Yapan Endeavour’ı İnceleyecek

Obama, 72 Saat Rötar Yapan Endeavour’ı İnceleyecek

0
PAYLAŞ

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) 2 Mayıs’ta fırlatılması planlanan Endevaour’ı 72 saat rötarla uzaya gönderecek. İlk anda 48 saat olarak açıklanan gecikme, hazırlıkların uzaması nedeniyle 72 saat ileri alındı.

Fırlatmayla ilgili eşgüdümü sağlayan direktör Mike Leinbach, güvenli ve başarılı bir fırlatma operasyonu için en az üç güne ihtiyaç olduğunu belirterek, yaşanan mevcut elektrik sorunlarının, hidrolik sistemi ve bu sistemi besleyen turbo jeneratörlerinden birine yakıt akışını düzenleyen termostatın çalışmamasından kaynaklandığını açıkladı. Dolayısı ile hem mekanik hem de elektriksel donanım sıkıntısı Endeavour’ın takvimde bugün görünen fırlatma anını 72 saat ileri atılmasına sebep oldu.

 

 

Mekanik ve hidrolik arızasını gidermek için seferber olan NASA mühendileri, 3 gün sonra tamamen hazır olmak için süreyle yarışıyor. Güvenliği elden bırakmamak için günde 3 vardiya halinde sıkıştırılmış bir prosedür izleyen mühendiler hem sorunu gidermek hem de 72 saat sonra sorunsuz bir fırlatma için arıza olmayan üniteleri de tekrar gözden geçiriyor.

Diğer taraftan mekiğin fırlatılması ertelense de ABD Başkanı, fırlatmanın gerçekleşeceği üssü ziyaretini ertelemedi. Kasırga felaketleriyle boğuşan Alabama’da gözlemlerde bulunacak olan Barrack Obama, buradan Cape Canaveral’a geçerek son durum hakkında bilgi alacak.

Uzay Hakkında Merak Edilenler…

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK