NVIDA’dan Rekabeti Kızıştıracak Proje

NVIDA’dan Rekabeti Kızıştıracak Proje

0
PAYLAŞ

Tegra mimarisi ile akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar pazarına sert bir giriş yapan NVIDIA, son olarak Tegra 3 adını verdiği 1+4 çekirdekli mobil işlemcileri ile rekabetin boyutunu apayrı bir noktaya taşımayı başarmıştı. Birkaç sene öncesine kadar üst düzey dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz işlemci performansını mobil cihazlara getiren NVIDIA’nın mobil dünyaya dair projeleri bunlarla da sınırlı değil.

Mayıs 2011’e geri dönelim. O dönem Icera isimli hücresel modemler (3G, 4G, Wi-Fi, GPS, Bluetooth gibi) üreten bir şirketi satın alan NVIDIA, bu hamlesi ile çok fazla konuşulmamıştı. 367 Milyon Dolar değerindeki bu satın almanın en önemli boyutu ise hiç kuşkusuz Icera’nin sahip olduğu ve sektörde kullanılan 550 patentin NVIDIA’nın ellerine geçmesiydi.

Bu satın almanın sonrasındaki ilk büyük adım ise sonunda atıldı. NVIDIA bu hamlesiyle Qualcomm’un en büyük rakibi olmuş olacak. “Zaten rakip değil miydi?” sorusu akıllara gelecektir muhtemelen ancak durum biraz daha farklı.

Bilindiği gibi Qualcomm yalnızca CPU ve GPU ünitelerini üreten bir şirket değil. Daha komplike sistemler ile bir akıllı telefonun hatta tablet bilgisayarın ihtiyaç duyabileceği tüm donanımı tümleşik bir şekilde üreten Qualcomm, hem maliyetleri düşürüyor hem de üreticilerin işlerini üstlenmiş oluyor.

Mesela bu noktada HTC çok iyi bir örnek olacaktır. Akıllı telefonlarının donanım mimarisini tasarlamak için neredeyse hiç uğraşmayan HTC, Qualcomm’dan hazır halde satın aldığı donanım birimlerine adeta sadece ekran ekleyip plastik bir dış kasa ile satışa sunuyor. Üretim için de zaten Çin’de bu işlemi yapan birçok fason tesis mevcut.

Bir sonraki sayfa: NVIDIA Grey Nedir?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK