Norveç Benzinli Otomobil Kullanımını Yasaklayacak!

Norveç Benzinli Otomobil Kullanımını Yasaklayacak!

0
PAYLAŞ
Tesla Model S, Zurich, 31 January / 1 February 2013. James Lipman +44 7803 885275

Özellikle son 10 yıl içerisinde dünyada fosil yakıtlar ile çalışan motorların yanında tam elektrikli ve hibrit gibi farklı motor türleri de geliştirildi. Tesla Motors ile beraber dünyada adını duyuran elektrikli otomobillerin ülkelerinde daha da yaygınlaşması için harekete geçen Norveç parlamentosu, benzinli otomobil kullanımının yasaklanması hakkında görüşmelere başlıyor.

tesla benzinli

Norveç’in yüksek tirajlı gazetelerinden Dagens Naeringsliv’in haberine göre ülkenin siyasi partileri, 2025’ten itibaren Norveç’te benzinli otomobillerin satışının ve kullanımının yasaklanması hakkındaki yasa tasarısında görüş birliğine vardı. İktidar ortağı İlerleme Partisi’nin de destek verdiği teklif kabul edilirse yaklaşık 9 yıl sonra Norveç’teki otomobiller alternatif enerjiler ile çalışmak zorunda olacak. Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk ise bu karar hakkında Twitter’da “Norveç çok güzel bir ülke.” görüşünü aktardı.

Geçtiğimiz yıl yapılan pazar araştırmalarında Norveç’te satılan otomobillerin yaklaşık %25’ini elektrikli otomobillerin oluşturduğu açıklanmıştı. Kıyılarında yer alan ham petrol rezervleri sayesinde oldukça büyük miktarda gelir elde eden ülkenin aldığı karar yasalaşırsa pek çok markanın elektrikli otomobiller hakkında daha çok yatırım yapması öngörülüyor.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK