Nokia’nın Kardeşi Android’i mi Seçecek?

Nokia’nın Kardeşi Android’i mi Seçecek?

0
PAYLAŞ

Nokia’nın kısa bir süre önce sattığı lüks telefon markası Vertu’nun satış süreci tamamlandı. İddialara göre firma Nokia’dan kurtulur kurtulmaz Android’e geçmeye karar verdi

Nokia dünya çapında en üst seviyeden en alt seviyeye kadar cep telefonu sektörünün lideriyken Vertu markasıyla lüks segmente de hitap ediyordu. Fakat zaman içinde yenilikleri hayata geçirmekte zorlanan firma liderliğini kaybetti ve halen pahalı telefonları satmakta zorlanıyor. Durum böyle olunca Vertu firması da zora girmiş durumda.

Hem çok karlı olmayışı hem de Nokia’nın nakit ihtiyacı Vertu’nun satışını oldukça mantıklı hale getiriyor. Haziran ayında Nokia, EQT adlı firma ile Vertu için anlaşmaya vardığını açıkladı ve devir süreci başladı. Finlandiyalı firma bugün bu sürecin resmi olarak tamamlandığını duyurdu.

İki firma arasındaki anlaşmanın maddi detayları halen bilinmiyor fakat Vertu’nun 200 milyon dolar civarında bir fiyatla satıldığı tahmin ediliyor. Satış sonrası Nokia, Vertu’da %10  paya sahip olurken 1000 kadar çalışanını Vertu’ya verdi. EQT ise yeni firmaya Nokia’nın eski başkan yardımcılarından Anssi Vanjoki’yi CEO olarak atadı. Vanjoki, Stephen Elop’un Nokia CEO’su olmasının ardından şirketten ayrılmıştı.

İddialara göre Vanjoki, Vertu ile farklı bir yol haritası çizmeye hazırlanıyor. Şimdiye kadar tüm modellerinde Nokia’nın geliştirdiği Symbian işletim sistemi kullanan firma, iddialara göre Android’e geçmeyi düşünüyor. Nokia, Symbian yerine Windows Phone’u seçmiş olsa da Vanjoki’nin Nokia’nın yolunu izmeyeceği söyleniyor. Nitekim Nokia’nın tecrübeli yöneticilerinden biri olan isim, Stephen Elop ile de görüş ayrılıklarına düşmüştü.

Vertu hakkındaki iddialar henüz doğrulanmış değil. Fakat firma Android’e geçse bile telefonlarının ucuzlaması pek mümkün görünmüyor.

Nokia iPhone 5’e Yüklendi

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK