Nokia Kullanıcı Şikayetlerini Dikkate Almıyor

Nokia Kullanıcı Şikayetlerini Dikkate Almıyor

0
PAYLAŞ

Şikayetvar.com’un yürüttüğü ŞikayetEndex 2012 ilk çeyrek raporu sonuçları açıklandı. En düşük şikayet oranında Apple birinci olurken, Nokia hemen hemen hiçbir şikayeti ciddiye almadığı gözlemlendi.

ŞikayetEndex, 650 bin Şikayetvar üyesinin gönderdiği şikayetler ve firmaların şikayetlerine gösterdiği yaklaşımdan duydukları memnuniyet puanlamalarına göre şekilleniyor. Yılın ilk çeyrek döneminde cep telefonu sektöründe, şikayetini en iyi yöneten firma General Mobile olurken, onu sırasıyla Samsung ve Apple takip ediyor.

Cep telefonu sektöründe şikâyetleri cevaplama oranı açısından ise diğer sektörlerle kıyasladığımızda oldukça düşük bir cevaplama oranıyla karşılaşıyoruz. Sonuç olarak General Mobile ve Samsung gibi firmalar şikayetlerinin % 100’üne yakınını cevaplandırırken Nokia, Sony Ericson gibi pazardaki diğer büyük markalar şikayetlerinin neredeyse tamamını cevapsız bırakıyor.

Nokia, Black Berry, Sony Ericson, LG, HTC ve Trident gelen şikayetleri cevaplama oranında  % 5’in altında kaldı. Şikayet cevaplamada sektör ortalaması ise % 49’dur.

Şikayet cevaplama süresine baktığımızda ise sektör ortalaması 60 saattir. Bu rakam GSM sektörü (2,5 saat) ile kıyaslandığında oldukça yüksektir. Öte yandan General Mobile 30 saatte, Samsung ise 19 saatte cevaplandırmaktadır şikayetlerini.

Cep telefonu sektöründe en çok şikayet iletilen konular “Yetkili servis ve garanti, iade ve değişim, yazılım, bağlantı, batarya, hoparlör ve mikrofon” sorunları üzerine yoğunlaşmaktadır.

Cep telefonu sektöründeki markalar karşılaştırıldığında, pazar payına kıyasla en yüksek oranda şikayet alan firmaların sırasıyla HTC, LG, Sony Ericson ve Trident olduğu görülmektedir. Apple, Nokia, Black Berry, General Mobile ve Samsung ise pazar payı göz önüne alındığında beklenen şikayet üretme kapasitesinde, şikayet üretme başarısını elde etmişlerdir.  (Beklenen Makul Oran 1’dir). Apple en düşük şikayeti üreterek, 0,44 şikayet oranıyla bu alanda en iyi performansı göstermektedir.

>>Yeni SIM Kartlar Böyle Olacak

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK