NASA’nın Uzay Gemisi Kepler’den Haber Alınamıyor

NASA’nın Uzay Gemisi Kepler’den Haber Alınamıyor

0
PAYLAŞ

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) evrendeki tespit edilemeyen gezegenleri keşfetmek ve diğer gezegenlerin kontrolü için uzaya gönderilen uzay gemisi Kepler’den kötü haber geldi. Büyük umutlarla uzaya yollanan gemiden bir süredir haber alınamıyor.

 

nasa-kepler-uzay-gemisi

7 Mart 2009’da uzaya fırlatılan Kepler, bir süredir yeni gezegenleri keşfetmek amacıyla ana görevini gerçekleştiriyordu. 2014 yılında ana görevini bitiren ve bu süreden sonra evrende genel bir tarama yapan gemiden 4 Nisan’dan beri haber alınamıyor. NASA’nın merkezine acil durum tehlikesi sinyali gönderen uzay aracı bir süre sonra kendisini acil durum modunu alarak merkez ile erişimini tamamen kesti. Kepler, acil durum modunda yalnızca hayati işlevlerini sürdürebilecek. Fakat acil durum modunda çok daha fazla yakıt tüketimi olduğu için aracın imha olma ihtimali bulunuyor.

NASA’dan yapılan açıklamada uzay araştırmalarında önemli bir pay sahibi olan Kepler ile erişim kurma çalışmaları bir süre daha devam edecek. Eğer uzay gemisi ile herhangi bir iletişim kurulamazsa 550 milyon dolar maliyetli Kepler’e NASA’nın acil durum ekibi uzaktan müdahale etmeye çalışacak. Dünyadan an itibariyle 120 milyon kilometre uzakta olan uzay aracına ışık hızıyla 12 dakikada erişilebiliyor, yani teknik olarak müdahale imkansız durumda. Bakalım başına herhangi bir şey gelmeden Kepler’e erişilebilecek mi?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK