NASA’nın 2020’de Mars’a Yeni Araç Gönderecek

NASA’nın 2020’de Mars’a Yeni Araç Gönderecek

0
PAYLAŞ

NASA Mars’ın gizemlerini çözmek, yaşam kolonisi için gerekli araştırmaları tamamlamak için kızıl gezegene yeni bir uzay aracı göndermeye hazırlanıyor. Spirit, Oppurtunity ve Curiosity’den sonra 4. olacak aracın tam anlamıyla bir keşif ve analiz laboratuvarı olduğu söyleniyor.

nasa rover

Mars’ın tam anlamıyla keşfini sağlamak ve bu gezegenin gerçekten yaşama uygun olup olmadığını araştırmak için 2003 yılından beri uzay araçları ile incelemesini sürdüren Mars hakkında oldukça spekülatif haberler sıkça gündeme geliyor. Gezegen bir zamanlar yaşama elverişliydi şeklinde başlayan iddialar gezegende sıvı suyun bulunduğunun NASA tarafından açıklanması ile daha ilgi çekici bir hal aldı.

Mars Exploration Rover Mission , NASA tarafından Mars’a gönderilen uzay araçlarından meydana gelen bir projedir. Proje 2003 yılında başlamıştır. Spirit ve Oppurtunity, bu proje kapsamında şimdiye kadar gönderilen uzay araçları olmuştur. Projenin amacı Mars yüzeyini ve jeolojisini tanımlamaktır.

Curiosity, NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı misyonunun bir parçası olarak Mars’ta Gale kraterinde keşifte bulunan otomobil büyüklüğündeki kâşif robotu. Curiosity kâşif robotu, Mars Bilim Laboratuvarı’nın içinde 26 Kasım 2011 saat 10:02’de Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlatıldı ve 6 Ağustos 2012 saat 05:17’de başarılı bir şekilde Mars’taki Gale kraterinde Aeolis Palus bölgesine iniş yaptı.

Dünya’ya en yakın olduğu anda bile 55 Milyon km uzaklıkta olan bu gezegene gitmek günümüz teknolojisi ile bile yaklaşık 8 ay sürüyor. Bu mesafeleri ortadan kaldırmak adına gezegene araç göndererek incelemeyi tercih eden NASA, 2020 yılında 4. uzay aracını kızıl gezegenin yüzeyine indirmeye hazırlanıyor.

Asıl amaçlarının insan kolonisi kurulmadan önce Mars’tan toprak ve taş örneklerini Dünya’ya getirmek olduğunu belirten NASA yetkilileri bu aracın projenin ilk adımı olduğunu belirtiyor. Curiosity’nin sahip olduğu üstün analiz yeteneğini de güncelleyen bilim adamları yeni aracın bir Mars arşivi oluşturacağını belirtiyor.

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK