Mobil Tarayıcı Kullanımı Azalmaya Başladı

Mobil Tarayıcı Kullanımı Azalmaya Başladı

0
PAYLAŞ

Mobil cihazlar için çıkan uygulamaların artması, mobil tarayıcıların kullanımını azaltmaya başladı

Google Chrome, Apple Safari, Opera, Firefox ve pek çok diğer büyük mobil tarayıcının olduğu mobil cihaz pazarında, tarayıcıların kullanım oranları her geçen gün düşmeye başladığı ortaya çıktı.

Sosyal medya, haber takibi, forumlar, bankacılık işlemleri, video izlemek gibi pek çok işlemi yapabildiğimiz tarayıcıların, mobil platformlardaki en büyük rakipleriyse uygulamalar.

Cihazınızın menüsünden doğrudan açabildiğiniz uygulamalarla beraber, artık tarayıcıların da kullanım süreleri epey azalır oldu. Artık kullanıcılar sosyal medya platformlarına, bankacılık işlemleri için bankalarıyla, haberleri takip ettiği sitelerin web siteleri değil de mobil uygulamalarıyla haşır neşir durumda. Flurry adlı bir analiz firmasının ABD’de yaptığı araştırma da bu görüşleri destekler nitelikte.

Analize göre geçen yılın ilk üç ayında mobil cihazlarında ortalama 2 saat 38 dakika geçiren kullanıcılar, bu yılın ilk üç ayına göre bu süreyi 2 saat 42 dakikaya çıkarmış durumda. Yani mobil cihazların kullanım oranı artmış.

Kullanım sürelerine baktığımızda 2 saat 42 dakikalık toplam kullanımın sadece 22 dakikası tarayıcıdan oluşuyor. Oranladığımızda rakamın yüzde 14′e tekabül ettiğini görüyoruz. Oranlamayı biraz daha genişletirsek Apple Safari kullanımının yüzde 7, Google Chrome kullanımı ise yüzde 5 seviyesinde.

 

google-chrome-tarayici-android-scroll

 

Mobil cihazlarda en yoğun kullanım süresi, yüzde 86 ile uygulamaların oldu. Yüzde 32 ile Facebook en çok kullanılan uygulamayken, sosyal mesajlaşma uygulamaları ise yüzde 9.5’lik bir kullanıma sahip oldu. YouTube yüzde 4, komik ve eğlenceli uygulamalar yüzde 4 ve Twitter’da yüzde 1.5’lik paya sahip.

Artık neredeyse her sitenin bir uygulaması olduğunu düşünürsek, mobil tarayıcıların daha da kan kaybedeceğini ön görmemiz hiç de zor değil.

Google Android TV Hazırlığında

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK