Mobil İşlemciler Pazarında Rekabeti Kızıştı

Mobil İşlemciler Pazarında Rekabeti Kızıştı

0
PAYLAŞ

Stretgyanalytics firmasının yayınladığı rapora göre mobil işlemciler pazarında Apple, telefon pazarı çipsetlerinde ikinci, tablet pazarında ise birinci sırada.

Mobil İşlemciler Pazarında Rekabeti Kızıştı

Mobil sektörde yer alan işlemciler yaklaşık toplam 23 milyar dolarlık bir pazar hacmine sahip. Değeri her geçen gün artan akıllı telefon ve tablet pazarında işlemciler de elbette çok büyük önem taşıyor. Yeni analiz ise bu konuda önemli unsurları gözler önüne seriyor.

15874-12419-image007-l

Akıllı telefon tarafından başlayalım. Bu pazarda lider, yüzde 42 ile Qualcomm. Apple ise ikinci sırada; yüzde 21’lik pay sahibi. Bunu hakketiğini söylemek yanlış olmaz. Zira Apple yıllardır telefonlarında Apple A serisi işlemcilere yer veriyor. Bunun yanında tasarladığı işlemcileri sadece kendisi kullanmasına karşın böyle bir başarı elde etmesi de takdire şayan. Üçüncü sırada ise Çinli üreticilerin vazgeçilmezi MediaTek yer alıyor. Şirket, yüzde 19’luk bir pay sahibi. Onların peşindense düşük oranlarla Samsung ve Intel yer alıyor.

15874-12420-image008-l

Tablet sektöründe ise durum biraz daha farklı. Bu kez pazardaki iPad üstünlüğü ciddi şekilde görülüyor. Apple yüzde 31 ile birinci sıradayken, akıllı telefon işlemcilerinin birincisi Qualcomm, yaklaşık yüzde 16’lık bir pay ile ikinci sırada. Üçüncü sırada ise istediği başarıyı bir türlü yakalayamayan Intel yer alıyor. Bu pazarda Apple’ın hakimiyeti açık şekilde sürüyor. Asıl işi işlemci olan firmalar da pazardaki parçalanma yüzünden yüksek oranlara çıkamıyorlar.

Ayrıca tablet pazarı düşüş yaşıyor. Büyük ekranlı telefonların da sayısı arttıkça tablete olan ihtiyaç azalıyor. Daha fazla işlev isteyen kullanıcılarsa tablet yerine bilgisayarlara yöneliyor. Yani tablet pazarı için gidişat çok iyi değil.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK