Microsoft Nokia’nın Mobil Bölümünü Foxconn’a Sattı!

Microsoft Nokia’nın Mobil Bölümünü Foxconn’a Sattı!

0
PAYLAŞ

Bir dönemin efsane telefonlarını üreten Finlandiya merkezli Nokia, akıllı telefonlar pazara hakim olduktan sonra gerileme dönemine girmiş ve mobil cihazlar bölümünü 2013’te 7.5 milyar dolar karşılığında Microsoft’a satmıştı. Nokia adını akıllı telefonlardan silen ve aradan geçen zamanda kayda değer bir gelişim gösteremeyen marka, isim hakları ve telefon bölümünü resmen elinden çıkardı.

nokia resmen

Microsoft ve Nokia arasında yapılan anlaşmaya göre Microsoft, mobil cihazlarında 2024 yılına kadar Nokia adını kullanabilecekti. Gelişmekte olan pazarlarda Nokia adıyla tuşlu telefonlar satmaya devam eden ABD’li şirket, mobil bölümün sürekli zarar etmesinden dolayı radikal bir karar alarak Nokia’dan devraldığı isim hakkını, telefon bölümünü ve Vietnam fabrikasını 350 milyon dolara HMD Global adlı bir şirkete devretti. HMD Global “Dünyanın en iyi mobil uzmanlarından oluşan bir Fin şirketi.” olarak tanımlanırken, cihazların üretimini FIH Mobile adı altında Foxconn üstlenecek. HMD’nin hakim hissedarları arasında Nokia’nın ana merkezinin de bulunduğu ifade ediliyor. Yani burada yeniden iplerin Nokia cephesine geçtiğini belirtebiliriz.

Yapılan anlaşmayla beraber 4500 kişinin çalıştığı birimin önemli bir kısmı da oluşturulan yeni şirkete transfer olacak. Nokia’nın mobil cihazlar lisansına sahip olan HMD’den yapılan açıklamada iki şirketin de 2024’e kadar yüksek kaliteli Android akıllı telefon ve tablet üretimi için 500 milyon dolarlık bir yatırım yapacağı belirtildi.

Öte yandan yeni kurulan HMD Global’in CEO’sunun daha önce Microsoft Mobile’ın Asya, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu genel müdürlüğü görevini üstlenen Arto Nummela, şirketin genel müdürünün ise daha önce HTC ve Nokia gibi markalarda çalışmış olan Florian Seiche olduğu öğrenildi. 2016’nın ikinci çeyreğinde tamamlanacak satın alma işleminin ardından Nokia markası altında yeniden akıllı telefon ve tabletler göreceğimiz de böylece kesinleşmiş oldu.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK