Microsoft Kendi Mobil Pazar Payını Eleştirdi

Microsoft Kendi Mobil Pazar Payını Eleştirdi

0
PAYLAŞ

Microsoft, 2014’te Nokia’nın mobil cihazlar bölümünü satın almasından bu yana akıllı telefonlar bölümünde kayda değer bir sıçrama yakalayamadı. Dev şirket amiral gemisi Lumia 950 serisinin pazar payından tatmin olmamış olacak ki üst kademeden ilk öz eleştiri haberi geldi.

microsoft-windows-mobile

Microsoft CEO’su Satya Nadella son röportajında markanın mobil pazardaki pastadan aldığı paya bakarak bu kolun kesinlikle sürdürülemez olduğunu söyledi. Markanın mobil bölümünün erişilebilir hizmetler arasında diğer ürünlerden göre daha az önem taşıdığını iddia eden Nadella; “Ben satış rakamlarına bakarak başarının ölçülmesini yanlış buluyorum. HoloLens’in, Xbox’ın, bilgisayarların, mobil ürünlerin satış rakamları nedir? Ben bu sayıların kullanıcılara sunulan deneyimden daha az önemi olduğuna inanıyorum.” sözlerini söyledi.

Satya Nadella başka bir soruya verdiği cevapta ise; “Biz bu cihazların tamamında kullanıcı deneyiminin tam olarak sağlandığına emin olmak istiyoruz. Eğer birinden birinde anormal bir kayıp ya da fark varsa bunu gözardı edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

 

Gartner’ın yaptığı pazar analizine göre geçtiğimiz yılın 3. çeyreğinde Windows Mobile kullanan cihaz oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %50 artışla %1.7 seviyesine ulaşabildi. Gerek uygulama marketinde yeterli uygulama arşivinin olmaması, gerek karmaşık arayüzü, gerekse de pahalı fiyatıyla beğenilmeyen Microsoft Mobile cihazları anlaşılan o ki bu yıl da gerekli sıçramayı yapamazsa bu yılın sonunda tamamen emekliye ayrılabilir.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK