Lotus Elise Race 250 Pistlerin Tozunu Almaya Geliyor

Lotus Elise Race 250 Pistlerin Tozunu Almaya Geliyor

0
PAYLAŞ

İngiliz otomotiv firması Lotus’un pistler için özel olarak hazırladığı Lotus Elise Race 250 tasarımı ve performansı ile göz kamaştırıyor. Pistlerde güvenliği maksimum seviyede tutmak için geliştirilen otomobil beklenilenin çok üzerinde bir performans sunuyor.

lotus-elise-250-race-3

Lotus. 1952 yılında İngiltere’de Colin Chapman tarafından kurulmuş otomotiv firmasıdır. Şirket kurucusu, Colin Chapman 1948’de ilk özel yarış arabasını yaptı ve motor sporlarına tüm gücüyle destek verdi. Lotus üretmiş olduğu cadde araçları ile motorsporları yarışları arasında bir bağ var, ilk yıllarda yarış tutkusunu finanse edebilmek için Chapman sadece cadde araçları üretmiştir. Firma bugün Proton bünyesi altındadır. Lotus, global anlamda hem başarılı bir spor otomobil üreticisi hem de diğer otomobil üreticisi firmalara ve otomotiv ham madde, yedek parça imalatçı firmalarına mühendislik anlamında lider bir danışmanlık hizmeti verecek düzeyde uzmanlaşmış bir firma olma temelleri üzerine kurulmuştur.

lotus-elise-250-race-2

Otomotiv devinin bugüne kadar piyasaya sürdüğü otomobillerde özgün tasarımı her zaman hissediliyor. Yine kendine has tasarım çizgilerini taşıyan Elise Race 250 sadece 900 kg ağırlığa sahip. Hafif alaşımlı jantlar ve karbon splitter, kanat, difüzör ve yan etekler standart bodykit yerine (isteğe bağlı), karbon aero paketi otomobilin fazla yüklerinden kurtulmasında önemli bir paya sahip.

1.8 litrelik motoru bulunan otomobil 243 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor. Her ne kadar bu değerler düşük görünse de gerek düşük ağırlık gerekse motorun yüksek verimliliği ortaya başarılı sonuçlar çıkmasını sağlıyor. 248 km/saat hızla limitlendirilmiş Elise Race 250 sınıfında liderliğe oynayan otomobillerin arasında geliyor.

Bu arada otomobilin Amerika Birleşik Devletleri’nde belirlenen satış fiyatı da 76,200$.

 

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK