LG ve Mercedes İşbirliği

LG ve Mercedes İşbirliği

0
PAYLAŞ

Koreli elektronik devi LG ve Alman otomobil devi Mercedes, otomobillerde kullanılacak yeni teknolojiler için işbirliği yapmaya başladıklarını açıkladılar. İki şirketin odaklandıkları asıl alan ise, sürücüsüz otomobil teknolojileri.

İki firma öncelikle, yüksek çözünürlüklü ve gelişmiş akıllı kamera sistemleri geliştirerek otomobillere adapte edecekler. Bu kameralar otomobilin içini ve dışını görüntüleyerek durumları analiz edebilecek ve aracın kontrolünü kolaylaştıracak. Hatta sürücü olmaksızın otomobilin kendi kendini sürmesini sağlayacak.

2014-mercedes-benz-s-class-cockpit-02[1]

 

Sürücüsüz otomobil teknolojileri şu anda pek çok marka ve modelde, akıllı park sistemleri gibi alanlarda kullanılıyor ve sürücünün direksiyona müdahale etmesine gerek bırakmadan otomobilin kendi kendine park alanına girmesini ve çıkmasını sağlıyor veya Volvo modellerinde olduğu gibi, radar yardımıyla aracın önündeki ve çevresindeki diğer araçları görerek hızını ayarlaması ve çarpışmalardan kaçınması hatta belli bir derecede sürücünün müdahalesi olmaksızın yoluna devam etmesine imkan veriyor. Elbette hiçbir otomobil üreticisi, müşterilerine otomobilin kontrolünü tamamen bırakmalarını tavsiye etmiyor ancak yorgunluk veya dikkatsizlik gibi sebeplerle oluşabilecek anlık tehlikelerde araçların kendini çarpışmadan koruyabilmesi için akıllı sürüş teknolojilerinden yardım alınıyor.

LG şu anda ‘ADAS’ (Advanced Drive Assistance System) isimli bir sürüş teknolojileri paketini otomobillerde kullanıyor. Bu sistem, araca yerleştirilen kameralar yardımıyla çalışıyor. Sürücünün, otoyoldaki çizgilerin dışına doğru kontrolsüzce çıkmasının önüne geçmeyi sağlayan sistem aynı zamanda sürücünün yorgunluk belirtilerini de analiz edebiliyor.

LG’nin Mercedes ile işbirliğinde firmanın ev-eğlence sistemlerinin de otomobillere adapte edilecek. Bu sayede Mercedes modellerinin içinde LG üretimi olan, internet bağlantılı, sesli ve görüntülü eğlence sistemleri yer alacak.

 

 

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK