‘Konsol Oyunu Geliştirmek İçin Türkiye’ye SDK Vermiyorlar!’

‘Konsol Oyunu Geliştirmek İçin Türkiye’ye SDK Vermiyorlar!’

0
PAYLAŞ

‘Konsol Oyunu Geliştirmek İçin Türkiye’ye SDK vermiyorlar, Yurtdışında Şirketiniz Olmalı’ bu sözler yerli oyun geliştiricisi Alper Sarıkaya’ya ait.Alper Sarıkaya PC plartformuna çıkaracağı yeni oyunu hakkında yaptığımız röportajda  yönelttiğimiz ‘Oyun konsollarına oyun geliştirmek istiyormusunuz’ sorumuza ilginç bir cevap verdi. Kısa süre sonra yayınlanacak olan röportajın en önemli noktalarından birine dilerseniz yakından bakalım.

cheap-xbox-one-ps4-001

Sarıkaya Konsollara oyun geliştirmeyi çok istediğini ancak bunun için Sony ve Microsoft’tan lisans alınması gerektiğini ve iki firmanında Türkiye’de ki firmalara lisans vermediğini belirtti. ‘Lisans alabilmek için yurtdışında bir şirketiniz veya ekibinizden birisinin olması gerekiyor, yoksa lisans vermiyorlar. Aynı zamanda oyunu ilk olarak PC plartformuna çıkartmanız sonrasında yetkililerin oyunu oynayıp bu ”oyunu konsola da çıkartalım” demesi gerekiyor yoksa oyunu konsollara çıkartmanız neredeyse imkansız’ diyen Alper Sarıkaya yerli bilim kurgu oyunu SolariX için Microsoft’un geliştirici kiti göndermesine ise ‘Yurtdışı bağlantıları sayesinde kiti alabilmiş olabilirler dedi.’ Hatırlayacağımız üzere SolariX yurtdışında tanıtım yapabilmek ve bazı işleri yürütebilmek için yabancı bir temsilci atamış ve bu kişiyi şirketin ortakları arasında göstermişti. Ancak bu temsilci oyunun geliştirilme aşamalarına katılmamıştı.

turk-bayragi

Git gide yerli oyun sayıları artmakta. Özellikle mobil tarafta önemli oyunlar yayınlayan geliştiricilerimiz gözlerini yavaş yavaş bilgisayar ve oyun konsollarına dikmeye başladı. No:70, Solarix gibi yapımlar Türk oyun sektöründe Sektörün babası olan ve 6 milyondan fazla satan Mount&Blade ile birlikte sektörü büyütmeyi amaçlıyor. Tüm geliştirilerimize bu uzun ve zorlu yollarında başarılar diliyoruz.

Son olarak geliştiricilerimiz oyun ve uygulamaları hakkında bizi bilgilendirir ve mail atarlarsa haberlerini yapmaktan mutluluk duyarız 🙂

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK