İşte Google’ın Veri Merkezi

İşte Google’ın Veri Merkezi

0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük internet şirketi olan Google, dünyanın en büyük veri merkezlerine sahip. Peki adeta internetin yaşadığı yer olan bu veri merkezleri nasıl bir yapıya sahip?

Günümüzde en önemli varlıklardan biri “veri”. Hükümetler veriyi koruyabilmek adına regülasyonlar yaparken şirketlerde her geçen gün artan veri ihtiyacına cevap verebilmek için yatırımlar yapıyor. Hatta son dönemlerde bu veri ihtiyacını tanımlayan “Büyük veri” kavramı da IT sektörünün gündeminde yer alan konulardan biri. Dünyada “Büyük veri” dendiğinde akla gelen belki ilk firma ise Google. Her gün milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği bir site olmasının yanında farklı servislerinde milyonlarca kullanıcı hesabı barındıran firma, bazı konularda veri merkezi kurallarını yeniden yazmak durumunda kalıyor.

Dünya çapında 13 farklı noktada veri merkezi bulunan Google bu merkezlerin güvenliği, enerji tüketimi, soğutulması ve tasarımı konusunda öncü çalışmalara imza atıyor. 2001 yılından bu yana veri merkezlerini geliştirmek üzerine çalışan firma, bu yıl “Şeffaflık” aşamasına geçiş yapmış. Bu sebeple Google.com adresinde özel bir hazırlanmış ve veri merkezlerinde kullanılan teknolojiler, yenilikler herkese açık hale gelmiş. Tabii en dikkat çekici içeriklerden biri de veri merkezlerine ait fotoğraflar. Muazzam büyüklükteki binaların içinde adeta sonsuza kadar uzanıyormuş gibi görünen sunucular etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Veri merkezinde bulunan boruların Google’ın renklerinde bulunması da dikkat çekiyor.

“İnternetin Yaşadığı Yer”in diğer görselleri için sonraki sayfada yer alan görsellere göz atabilirsiniz.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK