iPhone SE Satışları Çinli Üreticileri Rahatsız Ediyor

iPhone SE Satışları Çinli Üreticileri Rahatsız Ediyor

0
PAYLAŞ

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, Uzakdoğu’daki akıllı telefon pazarında Çinli markaların epey gerisinde kalmış durumda. Özellikle küçük boyutlu telefonların rağbet gördüğü pazarda iPhone SE ile beklenen ivmeyi yakalayan markanın satış verileri, daha şimdiden Çinli rakiplerini rahatsız etmeye başlamış görünüyor.

iphone se-rahatsız

iPhone 6S ve 6S Plus’ın fiyatlarının yüksek olması, Çin ve Tayvan gibi akıllı telefon satışlarının yüksek olduğu Uzakdoğu pazarında rotayı ucuz modellere çeviriyor. Yaklaşık 200 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulan fiyat/performans modelleri sayesinde başta Oppo, Xiaomi ve Meizu gibi yeni markalar yüksek satış paylarına ulaşmıştı. iPhone SE’nin 399 dolardan başlayan fiyatlarla Uzakdoğu’da satışa sunulmasıyla beraber pazar payını arttırması bu Çinli markaları rahatsız etmiş gibi görünüyor.

Çin’den gelen verilere göre Huawei, Xiaomi, Oppo ve Meizu gibi lider markalar iPhone SE lansmanıyla beraber pazar paylarında düşüş yaşamaya başladılar. Analistler ise bu durumun sebebini markaların yeni amiral gemisi cihazlarındaki fiyat artışlarının satışlara yansımasına bağlıyorlar. Bakalım uzun yıllardır yüksek fiyat politikasından dolayı Uzakdoğu’da düşük satış yüzdelerine sahip olan Apple aradığı yükselişi küçük iPhone modelinde bulabilecek mi?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK