iPhone Dostu Saate İlk Günden Para Yağdı!

iPhone Dostu Saate İlk Günden Para Yağdı!

1
PAYLAŞ

iPhone kullanıcıları! Günde kaç kez iPhone’unuzu sadece e-postalarınızı kontrol etmek, çalan şarkıyı değiştirmek veya kim arıyor diye bakmak için cebinizden çıkarıyorsunuz? Peki, bileğimize öyle cihazlar taksak ki, hadi saat diyelim şuna, iPhone’umuza bağlanıp istediğimiz şeyleri bize bildirse?

Akıllı saatler aslında tam olarak “yeni” sayılmazlar. Geçen sene de birçok akıllı saat görmüş, denemiştik. InPulse, WiMM One ve I’m Watch bunlardan yalnızca birkaçı. Fakat bunlar sadece Android destekli, veya Android akıllı telefonlara bağlı cihazlardı…

iPhone sahipleri ise şannsızdı -çarşamba günü yeni bir akıllı saat, InPulse’un arkasındaki adam (Eric Migicovsky) tarafından girişimcilerin yatırım toplamasını sağlayan bir site olan Kickstarter’da yayınlanana kadar. Pebble adı verilen bu saat, iOS veya Android cihazınızla uzun süreli ve anlamlı bir ilişki yaşayacak cinsten.

Şöyle de bir şey var, popüler değilseniz, Kickstarter’da tutunamazsınız. Pebble, Kickstarter’da 100.000 $ hedef ile yayınlandı. 1 saatte hedefini buldu, gün sonunda ise 500.000 $’ı buldu.

Peki Pebble’ı bu kadar akıllı yapan ne? Öncelikle, tekerleği yeniden icat etmeye çalışmıyor bu proje. Mesela diğer akıllı saatler renkli ekran derdinde idi. Pebble’ın ise böyle bir derdi yok. Bir saatte her yerde okunabilme özelliği daha önemli olduğundan, elektronik kağıt ekran teknolojisi kullanılmış, tıpkı Kindle’da olduğu gibi.

Ayrıca cihazla uygun iPhone uygulamaları geliştirebilmek için SDK da yayınladılar. Yani isteyenler bu akıllı saatle sorunsuz çalışan uygulamalar geliştirebilecekler. Böylece gelen e-postaları, çağrıları saatinizde görebilecek, koşunuzun veya bisikletle gittiğiniz mesafenin kaç km olduğunu saatinizden öğrenebilecek, çalan şarkıyı da kolaylıkla değiştirebileceksiniz. Ve daha niceleri, elbette.

Cihaz, fiyat olarak da uygun. Yalnızca 149 $.

>>Sizce Pebble ve belki onu takip edecek akıllı saatler iPhone sahipleri arasında yeni bir modaya dönüşür mü?

Yazarın Twitter adresini takip etmek için tıklayın.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK