iPhone 5’in Maliyeti Ne Kadar?

iPhone 5’in Maliyeti Ne Kadar?

5
PAYLAŞ

iPhone 5 muhtemelen ülkemizde 2000 TL üzerinde bir fiyatla satışa sunulacak. Peki iPhone 5’in Apple’a maliyeti ne kadar? 

iPhone, akıllı telefon pazarındaki en pahalı modellerden biri. ABD’de 650 dolar civarında bir fiyata sahip olan cihaz Avrupa’da 750 avro, Türkiye’de ise 2100 TL civarında satılıyor. Avro kuruna bağlı olarak ülkemizde iPhone fiyatı zaman zaman değişse de birçok ülkede iPhone’un fiyatı uzun süredir sabit. Apple, maliyetleri artsa da iPhone 5’i de aynı fiyattan satışa sunuyor.

Yapılan ilk araştırmalara göre iPhone 5, iPhone 4S’ten daha fazla maliyetle üretiliyor. Hem büyüyen ekran hem de yeni işlemci iPhone 5’in fiyatının artmasındaki en büyük etken. 4 inçlik ekranın Apple’a maliyeti 18 dolar iken yeni A6 işlemcinin maliyeti ise 28 dolar olarak tahmin ediliyor. A6 işlemci aynı zamanda iPhone 5’in en pahalı parçası. Aşağıda iPhone 5’in maliyeti ve iPhone 4/4S ile kıyaslamasını bulabilirsiniz.

iPhone 5’in 167 dolarlık maliyeti, onun şimdiye kadar üretilmiş en ucuz iPhone modeli olduğunu gösteriyor.iPhone 4’e kıyasla ise maliyetlerde ciddi bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Elbette 650 doların geri kalan kısmı tümüyle kâr değil. 167 doların içinde sadece parçaların üretim maliyetleri bulunuyor. Geliştirme, ambalajlama, nakliyet ve reklam harcamaları bu maliyete dahil edilmemiş. Tüm maliyetler dahil edildiğinde ise Apple’ın 50-60 dolar arasında bir kâr elde ettiği tahmin ediliyor. iPhone 4S’te ise bu rakam 100 dolara yakında. Yani Apple, fiyatı sabit tutmak adına kârın bir bölümünden vazgeçiyor. Google ve Amazon’un zararına sattığı ürünleri düşünürsek Apple’ın kârı halen oldukça yüksek.

iPhone 5’in İşlemcisi Ne Kadar Hızlı?

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

5 YORUMLAR

  1. Apple ın 50-60 dolar için bu işi yapmayacağını hepimiz biliyoruz reklam masrafları nakliye vs.Telefon başına en fazla 100 dolar olsun diyelim.

    Nokia dan örnek vereyim adamlar 35 tl ye telefon üretim nakliye vs ile 80-130 arası fiyata satıyorlar tabi bizim ülke vergileri dahil.

    apple telefon başına 200 dolar almıyorsa bende bu işi bilmiyorum.

  2. Geliştirme süreci milyarlarca dolar harcanan bir süreç ve şirket onlarca mühendis ve tasarımcı çalıştırıyor. Bunun yanında iPhone konusunda ileride çıkacak güncellemeler için de sürekli yazılımcılar çalışmaya devam ediyor. Dolayısıyla iPhone piyasaya sürülse bile maliyetleri artmaya devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK