İnternetten Tebliğat Göndermek Artık Mümkün

İnternetten Tebliğat Göndermek Artık Mümkün

0
PAYLAŞ

E-dönüşüm sürecinde önemli bir yeri olan e-tebligat uygulaması, 29 Haziran 2015 tarihi itibariyle başladı. Eskiden kâğıt ortamında gönderilen tebliğler, artık Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile gönderilip alınabiliyor ve tebligatın durumu anlık sorgulanabiliyor. E-tebligat uygulaması ile birlikte yargı süreçlerinin hızlanması ve davaların daha kısa sürmesi bekleniyor.

e-tebligat

 

Türkiye’de, UYAP sistemi üzerinden yılda ortalama 9 milyonu tüzel ve 27,5 milyonu gerçek kişiler olmak üzere toplamda 36,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştiriliyor. En önemli e-dönüşüm süreçlerinden birini oluşturan e-tebligat sayesinde günler veya haftalar süren tebligat gönderim süreleri saniyelere iniyor. Kâğıt kullanılmadan yapılan e-tebligat uygulaması ile yılda ortalama 50 bin ağaç kesilmekten kurtulacak. Klasik yöntemlerle gönderimi gerçekleştirilen tebligatların maliyeti 14 TL’yi bulurken, e-tebligat ile bu rakam 1 TL’ye düşüyor.

Kâğıt israfını engelleyen e-tebligat ile saniyeler içinde tebligat yapılabilecek

Eski sistemde haftaları bulan tebligat süreleri geride kalıyor. E-tebligat ile saniyeler içinde tebligat yapılabilecek, ilgili yere ulaştığına dair delil okunabilecek. Dolayısıyla e-tebligat ile çok daha hızlı bir sisteme geçilmiş olacak. E-tebligat, kâğıt israfını engelleyeceği için aynı zamanda doğayla dost bir çözüm. Yükümlülerin e-tebligat alabilmeleri ve gönderebilmeleri için KEP adresi edinmeleri gerekiyor. KEP sistemi; resmi, hukuki ve ticari yazışmaların ve e-belge paylaşımlarının yasal geçerli, güvenli şekilde mekândan bağımsız olarak her an ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılıyor.

e-tebligat

UYAP sistemi üzerinden 36,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştiriliyor

Türkiye’de toplamda 36,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştirildiğini belirten TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, “Ülkemizde, UYAP sistemi üzerinden yılda ortalama 9 milyonu tüzel ve 27,5 milyonu gerçek kişiler olmak üzere toplamda 36,5 milyon adet tebligat gönderimi gerçekleştiriliyor. E-tebligat uygulaması, garantili, kesin teslim olanağı sunuyor. Bu sayede, hak kayıplarının önemli oranda azaltılması mümkün olacak. E-tebligat sistemi, tebligat gönderen merciiler için ve çok fazla sayıda tebligat alan kurumlar için kâğıt, postalama, işçilik, saklama gibi maliyetlerde yüksek oranda tasarruf sağlayacak.” dedi.

Tek tıkla tebligat dönemi başladı

E-tebligat sistemi ile 14 TL olan tebligat gönderim ücretlerinin 1 TL’ye düşeceğine dikkat çeken Samast, e-tebligat sisteminin kurumlar ve bireyler açısından zaman, maliyet, insan gücü gibi birçok açıdan ekonomik fayda sunduğunu ifade etti. Günler süren tebligat sürelerinin büyük iş kayıplarına yol açtığını söyleyen Samast, saniyeler içerisinde gönderimi gerçekleştirilecek tebligatlar ile kurumların ve bireylerinin işlemlerini daha hızlı, sorunsuz ve kolay yapabileceğini sözlerine ekledi.

Yorumunuzu buraya yazın

Loading Facebook Comments ...

BİR CEVAP BIRAK